Bir iPhone’unuz varsa ve Safari’den hoşlanmıyorsanız, büyük olasılıkla Google’ın internet tarayıcısı, Google Chrome. Sizin için durum buysa, Google Chrome’un iOS için en son güncellemesinin artık geliştirilmiş güvenlik, yeniden tasarlanmış bir ana ekran ve daha fazlası dahil olmak üzere bazı çok kullanışlı özellikler getirdiğini duymaktan memnun olacaksınız.

iOS için Google Chrome güncellemesi: Gelişmiş Güvenli Tarama, Chrome Eylemleri ve daha fazlası

Google, son zamanlarda Chrome tarayıcısına bir sürü güncelleme getiriyor. Şimdi, iOS sürümüne bir miktar güncelleme sevgisi gönderiliyor ve Google duyurdu (TechCrunch aracılığıyla) bazı yeni özellikler geliyor. Bakalım bunlar neymiş. Öncelikle, elimizde Google’ın Gelişmiş Güvenli Tarama özellik. Bu, ziyaret etmek üzere olduğunuz tehlikeli web siteleri hakkında sizi proaktif olarak uyaran güvenlik merkezli bir özelliktir. Gelişmiş Güvenli Tarama aylardır Android ve masaüstünde mevcuttu ve sonunda iPhone kullanıcılarına sunuldu.

Bu özellik, İnternet’in karanlık köşelerinde gizlenen kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve diğer tehlikeli hayvanları kontrol etmek için Google Güvenli Tarama’ya gerçek zamanlı veriler göndererek çalışır. Bu şekilde, tehlikeli bir web sitesiyle karşılaşırsanız uyarı alırsınız.

Güvenlikten bahsetmişken, iOS için Chrome, başka bir kullanışlı özelliğe de sahip: güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgileri için uyarılar. iOS’un kendi parola hizmeti sizi bunlar hakkında uyarır, ancak güvenliği ihlal edilmiş bir parolanız varsa iki uyarı almak asla kötü bir şey değildir: Biliyorsunuz, bilgisayar korsanları bazı hesaplarınıza erişmek için bunu kullanabilir, bu nedenle dikkatli olun.

Gelişmiş Güvenli Tarama’yı etkinleştirmek için Chrome uygulamanızı güncelleyin ve ardından Chrome > Diğer > Ayarlar > Gelişmiş Güvenli Tarama’ya gidin (bunu iPhone veya iPad’den yapabilirsiniz).

Devam edersek, iOS için Chrome’a ​​gelen bir diğer kullanışlı özelliğin adı “Chrome Eylemleri“. Bu, belirli görevleri bulmak için uygulamanın ayarlarına derinlemesine dalmak zorunda kalmadan kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bir yaşam kalitesi özelliğidir.

Chrome Eylemlerini kullanmak için, Chrome’un adres çubuğuna ne yapmak istediğinizi yazmanız yeterlidir. Örnekler arasında “Tarama Verilerini Temizle” veya “Gizli Sekmeyi Aç” ve hatta “Chrome’u Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarla” sayılabilir.

Ayrıca Chrome, adres çubuğuna yazdığınız kelimelerden ne zaman bir Chrome İşlemine ihtiyacınız olacağını da tahmin edebilir, bu nedenle bu özellikten yararlanmak için tüm komutları ezberlemenize gerek kalmaz. 2020’den beri masaüstü sürümüne sahip ve Android kullanıcıları Nisan 2022’de aldı, ancak böyle kullanışlı bir şey elde etmek için asla geç değildir.

Ama hepsi bu değil. Bu yeni güncelleme, Otomatik Doldurma sağlayıcınız olarak Google Şifre Yöneticisi, eğer yapmak istersen. Bu, Apple’ın kendi parola hizmetinin yanı sıra 1Password veya Dashlane gibi üçüncü taraf araçlara bir alternatif olarak geliyor.

Uygulamanın ana ekranı dabu yeni güncelleme ile artık yeni bir görünüme sahip. bu ana ekran artık yalnızca son sekmelerinizden fazlasını içeriyor, Keşfet özet akışınıza erişim ekleyerek. Önceki özelliklerin aksine, bu, Chrome’un Android sürümünün henüz edinmediği bir şey ve Google, gelecekte kullanıma sunulacağını belirtti.

Güncelleme ayrıca bazı küçük değişiklikler de getiriyor. Google’ın iyileştirmeleri var web sitesi çeviri özelliği. Bu, web sitelerini tercih ettiğiniz dilde görmenize yardımcı olacak (özellik cihazda makine öğrenimini kullanır) ve şimdi güncellenmiş bir dil tanımlama modeli alıyor. Hemen hemen bu, uygulamanın bir web sayfasının dilini ve sizin için çevrilmesi gerekip gerekmediğini daha doğru bir şekilde tanıyabileceği anlamına gelir.

Diğer küçük ince ayarlar, belirli siteler için kamera ve mikrofon izinlerini yönetme ve iCalendar dosyalarını indirip Takviminize ekleme yeteneğini içerir.telefon-1