Obi-Wan Kenobi Sonrası Başımıza Gelen 12 Yakıcı Soru başlıklı makale için görsel

resim: Lucasfilm

Açık Darth Vader’ın gerçek hayat gerçeklerine sahip olduğunuz bir elinizde diğer filmlerde olduğu için onu öldüremez. Ama bu çok açık ve tartıştığımız konu bu değil.

Mustafar’a dönersek, Obi-Wan Anakin’i öldürmeye hazırdı. Aslında, Anakin’i öldürdüğünü düşündü. Ve şimdi ikisi yeniden kavga ediyor, bu kavganın da aynı şekilde başladığını hissediyoruz. Obi-Wan onu bitirmeye hazır. Yine de sonunda, Obi-Wan’ın bilincinin çok önemli bir tezahürünü görüyoruz. “Darth Vader”ı öldürmeye “Anakin” olduğundan daha az eğilimli ve Vader, Anakin’i öldürdüğünü söylediğinden, Obi-Wan bunu üzücü bir kazanç olarak görüyor.

Ve yine de, bu çok önemli bir hatadır. Obi-Wan, Sith’i öldürmekte sorun yaşamıyor. Cehennem Darth Maul’u birkaç yıl içinde tekrar öldür, bu sefer sonsuza kadar. Ancak burada Anakin Skywalker’ın trajedisine duyduğu sempati, işi bitirememe ve sonuç olarak, özellikle Alderaan’ı düşünürseniz, milyarlarca insanın hayatını mahvetmeyle sonuçlanır. Onu neden öldürmediğini biliyoruz ama bu bir hataydı.genel-7