Perşembe günü ABD Gıda ve İlaç İdaresi, eski endüstri liderinin belirli güvenlik endişelerini gideremediğini tespit ettikten sonra Juul Labs tarafından üretilen tüm vaping ürünlerini piyasadan sipariş ettiğini söyledi. Karar, rakip markaların bir zamanlar Juul’un hakim olduğu pazar paylarını artırmalarının önünü açıyor.

FDA Komiseri Robert Califf, “Bugünkü eylem, FDA’nın şu anda tüketicilere pazarlanmakta olan tüm e-sigara ve elektronik nikotin dağıtım sistemi ürünlerinin halk sağlığı standartlarımızı karşılamasını sağlama taahhüdünde daha fazla ilerlemedir” dedi. Beyan.

Etkilenen ürünler arasında, şu anda Virginia tütünü ve mentol aromalarında, yüzde beş ve üç nikotin konsantrasyonlarında gelen Juul cihazı ve kapsülleri yer alıyor.

Şirketin pazarlama başvurusunun iki yıllık incelemesini tamamladıktan sonra FDA, sunulan verilerin “ürünlerin toksikolojik profiline ilişkin yeterli kanıt bulunmadığını” belirtti.

“Özellikle, şirketin çalışma bulgularından bazıları, şirketin tescilli e-sıvı kapsüllerinden genotoksisite ve potansiyel olarak zararlı kimyasalların sızması dahil, yetersiz ve çelişkili veriler nedeniyle endişeleri dile getirdi” diye ekledi.

Juul, 2019’da satışını durdurduğu meyve ve şeker aromalı e-sigara pazarlaması nedeniyle gençlerin elektronik sigara içmesindeki artıştan sorumlu tutuldu.

Ocak 2020’de FDA, hükümet tarafından özel olarak izin verilmedikçe tütün veya mentol dışındaki aromalarda e-sigara satışının yasa dışı olacağını söyledi.

Ajans, mevcut pazar lideri Reynolds American, NJOY ve Logic Technology Development gibi diğer üreticilerin bazı e-sigara ürünlerini onayladı.

Juul, vaping ürünlerinin geleneksel sigaralardan kaynaklanan zararlı sağlık etkilerine bir çözüm sağlayabileceğini savundu.

İcra Kurulu Başkanı KC Crosthwaite, şirketin web sitesinde, Juul’un ürünlerinin “yalnızca yetişkin sigara içenleri yanıcı sigaralardan uzaklaştırmak için var olduğunu” belirterek, şirketin “son birkaç yılda bir güven erozyonunun ardından itibarını yeniden inşa etmek için “çok çalıştığını” da sözlerine ekledi. “

Salı günü, Başkan Joe Biden’ın yönetimi, sigara üreticilerinin nikotini bağımlılık yapıcı olmayan seviyelere indirmelerini gerektiren yeni bir politika geliştireceğini duyurdu.

Girişim, FDA’nın muhtemelen endüstri tarafından itiraz edilecek bir kural geliştirmesini ve ardından yayınlamasını gerektiriyor.
genel-8