Çin'in CATL'si 2023'te yeni nesil EV pili üretecek

Çinli pil devi CATL Şirket, elektrikli otomobillerin her şarjda daha uzun mesafeler kat etmesine olanak tanıyan daha yüksek verimliliğe sahip en yeni nesil ürününün gelecek yıl seri üretimine başlayacağını söyledi.

Dünyanın en büyük pil üreticisi, aşağıdakiler gibi rakiplerinden gelen rekabete karşı en üst sıradaki konumunu korumak için çabalıyor. BYDyakında Tesla’ya pil tedarik etmeye başlayacak.

Firma, CATL’nin Qilin adlı yeni pilinin hacim kullanım oranını dünyanın en yüksek seviyesi olan yüzde 72’ye, 2019’da piyasaya sürülen ilk nesil için yüzde 50’ye çıkaracağını ve pil sisteminin enerji yoğunluğunu 255 Wh/kg’a çıkaracağını söyledi.

Ancak firma herhangi bir şey söylemedi. elektrikli araç üretici yeni pil için sipariş vermişti.

Tesla, Volkswagen gibi otomobil üreticilerine pil tedarikçisi olan CATL, BMW ve Nio, yükselen metal maliyetlerinden etkilenen ilk çeyrek net karında yüzde 24’lük bir düşüş yaşadı.

Mayıs ayında şirket, fiyatları artırdıktan ve maliyetleri otomobil üreticilerine aktardıktan sonra ikinci çeyrekte daha iyi bir kar marjı beklediğini söyledi.

CATL, ilk dört ayda 41,5 GWh eşdeğeri pil sattı, ikinci sıradaki satışların iki katından fazla LG Enerji ÇözümüSeul merkezli SNE Araştırma diyor.

Denizaşırı genişlemeyi hızlandıran CATL, elektrikli araç pilleri inşa etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki inceleme sahalarının son aşamalarındadır.

Güney Fujian eyaletindeki Ningde şehrinde bulunan firma, yeni bir dizi elektrikli araç için 2025’ten itibaren BMW’ye silindirik hücreler tedarik etmeye başlayacağını söyledi.

Tesla ayrıca mevcut 2170 hücrelerinin yaklaşık beş katı enerji tutan “4680” pillerinin çıkışını da artırıyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9