Sıra dışı bilgisayar yapılarının hayranıysanız, Japon açık çerçeve kasa uzmanı Nagao Seisakusho’nun bu yeni sürümünü beğenebilirsiniz. Nagao, tüm bileşenleri kasanın içine kilitlemek yerine onları serbest bırakıyor ve bu sefer şirket beklenmedik bir ayrıntıyla yapıya renk kattı.

Nagao’nun sadece açık açık hava kasasıyla uyumlu bir monitör montaj braketi, müşterilerin kendi başlarına tamamen taşınabilir hepsi bir arada bir bilgisayar oluşturmasına olanak tanır.

Nagao

Nagao, standart ATX, Micro-ATX ve Mini-ATX anakartlar da dahil olmak üzere her türlü anakart boyutu ve kullanım durumu için açık hava kasası yapan bir markadır. Şirket, kullanıcıların PC’lerini tipik bir kasanın genellikle izin verdiğinin ötesinde özelleştirmesine izin veren kapmak için birkaç seçeneğe sahiptir.

İlk tespit edilen Twitter’da @momo_us“N-Frame PC kasası” olarak adlandırılan bu açık hava “kasaları”, bilgisayarınızı düzgün bir şekilde sıfırdan oluşturmanıza olanak tanır.

Montaj braketini içeren resimlerde görüldüğü gibi, sonuç, gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Fotoğraflar, kasanın potansiyelini, anakartın boyutu tarafından tamamen kısıtlanmayan devasa bir grafik kartıyla gösteriyor. Monitör, anakart ve bileşenler doğrudan arkasında olacak şekilde kasanın yan tarafında asılıdır. Tüm kurulum son derece yükseltilebilir, izlemesi kolay ve büyük olasılıkla temizlemesi çok kolay. (Bilgisayarınızın içini birkaç ayda bir temizlemeniz gerektiğini biliyor muydunuz?)

Tipik olarak, en iyi hepsi bir arada PC’ler, muhteşem 24 inç Apple iMac gibi, bileşenleri ekranın içine sıkıştırır. Öte yandan, konu benzersizliğe geldiğinde Nagao’nun vizyonunun kesinlikle bazı puanlar aldığını inkar etmek zor ve PC’nin gerçek performansı için kesinlikle yardımcı oluyor. Parçaları ultra dar bir alana sıkıştırmak yerine, bileşenler sadece dışarıdayken bol miktarda soğutma sağlar.

Nagao’nun ürünleri meraklı bir bilgisayar üreticisi için çok eğlenceli görünse de, bunlar doğrudan ABD’de mevcut değil. Ancak, denemek isterseniz bunları Amazon’un Japonca versiyonunda kontrol edebilirsiniz. Bir Nagao Open Frame Micro-ATX kasası 14.955 Japon Yeni’ne mal oluyor ve bu da yaklaşık 112 dolar.

Nagao açık hava kasası ve monitör montajı.
Nagao

Yeni bir bilgisayar kurarken kasayı boşaltmak, hava akışındaki artıştan oldukça havalı görünmesine kadar kesinlikle bir dizi avantaja sahiptir. Ayrıca, bileşenlerin boyutu hakkında çok fazla endişelenmenize gerek olmadığında daha kolaydır ve çok fazla alanınız ve bunları düzenlemek için seçenekleriniz olduğunda kablo yönetimi daha az sorun haline gelir. Dahası, açık çerçeveli bir PC’ye bakım yapmak oldukça kolaydır – sonuçta her şey elinizin altında, açık bir yerdedir. Bununla birlikte, Nagao’nunki gibi yapılar sorunsuz değildir ve bilgisayarın üstünde bir tutamaç görmek – özellikle üzerine bir monitör takılıyken – güvenlik sorusunu gündeme getirir.

Kuşkusuz, Nagao donanımı piyasaya sürmeden önce test etmiş olacaktır. Monitörün kasanın geri kalanından daha ağır olması durumunda ne olabileceğini hayal etmek hala biraz korkutucu ve ekranın boyutuna bağlı olarak bu tamamen mümkün. Monitör braketinde, oldukça büyük bir ekrana dönüşebilecek 75 x 75 ve 100 x 100 VESA montaj delikleri bulunur.

Nagao ürünlerine dayalı hepsi bir arada bir bilgisayar oluşturulduktan sonra, eklenen tutamaç sayesinde her yere kolaylıkla götürülebilir. Bu da yine biraz endişeli hissettirebilir. En ufak bir sıvı dökülmesini veya kazara canavarca grafik kartınızın çizildiğini hayal edin… Bu pek olası değil ama olabilir. Bunu kendiniz denemek istiyorsanız, artıları ve eksileri tartmanız ve türünün tek örneği yapınızla ne kadar taşınabilirliği riske atmak istediğinize karar vermeniz gerekir.


genel-19