BM, ülkeleri internet kesintilerini veya kesintilerini uygulamaya son vermeye çağırdı ve Perşembe günü bunların korkunç ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

BM insan hakları ofisi yeni bir raporda, “kapanmaların milyonlarca insanın yaşamları ve insan hakları üzerindeki dramatik gerçek hayattaki etkilerinin çok az takdir edildiği” konusunda uyardı.

“Hastanelerin acil durumlarda doktorlarına ulaşamaması, seçmenlerin adaylar hakkında bilgi sahibi olmaması, el sanatları ustalarının müşterileriyle iletişimlerinin kesilmesi ve… Şiddete uğrayan barışçıl protestocuların yardım çağıramaması” sadece olabilir. internet ve telekomünikasyon hizmetleri kapatıldığında bazı etkiler, dedi.

BM hakları şefi Michelle Bachelet yaptığı açıklamada, dijital dünyanın “birçok insan hakkının gerçekleştirilmesi için gerekli” hale geldiği bir zamanda bu tür kapatmaların gerçekleştiğine dikkat çekti.

“İnterneti kapatmak, hem maddi hem de insan hakları açısından hesaplanamaz zararlara neden oluyor.”

Dünyanın dikkatini çeken ilk büyük internet kesintisi, 2011 yılında Mısır’da Tahrir Meydanı gösterileri sırasında gerçekleşti ve buna yüzlerce tutuklama ve cinayet eşlik etti.

İnsan Hakları Ofisi’nin tematik katılım bölümünün başkanı Peggy Hicks gazetecilere verdiği demeçte, “O zamandan beri, bunun dünya genelinde çoğaldığını gördük.”

  • ‘Demokrasi için tehlikeli’ –

Bu, özellikle bu tür kapatmalara, ifade özgürlüğünün baltalanması ve aynı zamanda keyfi tutuklamalar ve öldürmeler de dahil olmak üzere ciddi hak ihlallerinin eşlik ettiği veya takip ettiği görülüyor.

Hicks, yetkililerin ülke çapındaki protestoları bastırması nedeniyle 2019’da İran’ın internet kesintisine, Beyaz Rusya’nın tartışmalı 2020 seçimlerine ilişkin gösteriler sırasında internetin kapatılmasına ve Myanmar’ın geçen yılki askeri darbesinden bu yana tekrarlanan kesintilere dikkat çekti.

“Raporun en önemli bulgularından biri, bir kapanma olduğunu gördüğünüzde, insan hakları konusunda endişelenmeye başlamanın zamanıdır” dedi.

Raporda, dünya genelinde kapanma olaylarını izleyen #KeepItOn koalisyonunun, 2016 ve 2021 yılları arasında 74 ülkede, bazıları sürekli olarak ve uzun süreler boyunca iletişimi engelleyenler de dahil olmak üzere 931 kapatmayı belgelediği belirtildi.

Ancak Hicks, kapatmalar ve özellikle büyük çevrimiçi platformlara erişimin engellenmesi ve bant genişliğinin azaltılması veya mobil hizmetlerin sınırlandırılması gibi daha az kapsamlı önlemler hakkında bilgi toplamanın zor olduğunu vurguladı.

“Bunlar buzdağının sadece görünen kısmı” dedi.

Birçok hükümet, iletişime herhangi bir müdahale emri verdiklerini kabul etmeyi reddediyor ve bazen telekomünikasyon şirketlerine, iletişimin neden engellendiğini veya yavaşladığını açıklamalarını engellemeleri için baskı yapıyor.

Yetkililer bir kapatma emri verdiklerini kabul ettiklerinde, bunu genellikle kamu güvenliği endişeleri veya yayılan düşmanlık veya şiddeti kontrol altına alma ihtiyacı veya dezenformasyonla mücadele ihtiyacı ile haklı çıkarırlar.

Ancak rapor, kapatmaların genellikle tam tersi bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Hicks, “Kapatmaların kendileri, raporlama kapasitesini sınırlayarak ve şiddet ve cezasızlığın gelişebileceği bir ortam yaratarak ciddi suistimallere katkıda bulunabilir.” Dedi.

Beş yıllık dönemde bu tür en az 52 vakayla birlikte, seçimlerle ilgili bilgileri kontrol etmek için kullanılan internet kesintileri ve kesintiler konusunda özel endişelerini dile getirdi.

“İnsanların bilgiye erişmeye en çok ihtiyaç duyduğu an bu andır” dedi.

“Kapanışlar demokrasi için tehlikelidir.”
genel-8