"Kripto kışı": Bitcoin madenciliği için kullanılan elektrik keskin bir şekilde düşüyor

Miktarı elektrik en büyük tarafından tüketilen kriptoBasında çıkan haberlere göre, “kripto kışı” “madencilerin” gelirlerini yemeye devam ederken ve finansal bulaşma sektör genelinde daha da yayılırken, para birimi ağları yüzde 50’ye kadar azaldı.

Elektrik tüketimi bitcoin ağı The Guardian, kripto analisti Digiconomist’in tahminlerine göre, 11 Haziran’daki en yüksek seviyesinden üçte bir oranında yıllık 131 terawatt saate geriledi.

Bu hala Arjantin’in yıllık tüketimine eşittir. bitcoin Tipik bir ABD hane halkının 50 gün boyunca kullanacağı aynı miktarda elektriği kullanan işlem.

Kripto projelerindeki son patlamanın çoğunun temelini oluşturan “programlanabilir para” olan Ethereum için kullanılan elektrikteki düşüş, yılda 94TWh’lik bir zirveden yılda 46TWh’a – Katar’ın yıllık tüketimine kadar – daha da keskinleşti, The Guardian bildirildi.

Ancak düşüşün altında yatan neden her iki para birimi için de aynı. Bir kripto para ağının elektrik tüketimi, kripto para ödemelerini ödüllendirebilecek dijital piyango biletleri üretmek için amaca yönelik bilgisayarları kullanan insanları içeren “madencilik”ten gelir. Süreç, ağların güvenliğinin temelini oluşturur, ancak ağı bir bütün olarak olağanüstü miktarlarda enerjiyi boşa harcamaya teşvik eder.

Kripto para birimlerinin fiyatı düştüğü için – bitcoin bu yılın başlarında 69.000 $ (56.000 pound) ile zirveye ulaştı ve şu anda yaklaşık 20.000 $ seviyesinde seyrediyor – madencilere verilen ödüllerin değeri aynı oranda düştü ve onları pahalı elektrik veya kar elde edemeyen eski, verimsiz madencilik “teçhizatlarını” kullanmak.

The Guardian’ın haberine göre, Digiconomist’in arkasındaki Hollandalı ekonomist Alex de Vries, “Bu, optimal olmayan ekipmanla veya yetersiz koşullar altında (örneğin verimsiz soğutma) çalışanlardan başlayarak, kelimenin tam anlamıyla onları işsiz bırakıyor” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9