Üst düzey bir tüketici işleri bakanlığı yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan Standartları Bürosu’nun (BIS), tüketicilerin güvenliğini sağlamak için elektrikli araç pilleri için performans standartları çıkardığını söyledi.

Yetkili, tüketici işleri bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ulusal standart belirleme kuruluşu BIS’in “elektronik araç pilleri için performans standartlarını” yayınladığını söyledi.

Yetkili, “IS 17855: 2022” standardının, lityum-iyon çekişli pil paketleri ve elektrikle çalışan karayolu taşıtlarının sistemleri için formüle edildiğini ve ISO 12405-4: 2018 ile uyumlu hale getirildiğini de sözlerine ekledi.

Yetkiliye göre, yeni EV pillerinin standardı, yüksek güç veya yüksek enerji uygulaması için pil paketleri ve sistem için performans, güvenilirlik ve elektrik işlevselliğinin temel özellikleri için test prosedürünü içeriyor.

Bu standart, aracın park halinde olması (akü uzun süre kullanılmaması), akü sisteminin sevk edilmesi (depolanması) ve düşük ve yüksek sıcaklıkta akü çalışması gibi elektrikli bir araç için gerçek hayat senaryoları dikkate alınarak formüle edilmiştir. Buna göre, bu standarda çeşitli testler dahil edilmiştir.

Elektrikli araçlar, bir elektrik motoru ve şarj edilebilir pillerle çalışır. Son on yılda, elektrikli araçlar pazarda görünürlük ve bulunabilirlik açısından büyüdü. Çoğu elektrikli araç, yüksek güç-ağırlık oranları nedeniyle lityum iyon piller kullanır.

Yetkili, elektronik araçlar için pillerin güvenlik yönünü göz önünde bulundurarak, BIS’in çeşitli yolcu ve yük taşıyan araçlar (L, M ve N kategorileri) için pillerle ilgili iki standart daha yayınlama sürecinde olduğunu söyledi.


Kripto para birimiyle ilgileniyor musunuz? WazirX CEO’su Nischal Shetty ve WeekendInvesting’in kurucusu Alok Jain ile kripto ile ilgili her şeyi, Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.genel-8