BIS, elektrikli araç pilleri için performans standartları yayınladı

bu Hint Standartları Bürosu (BIS) ile geldi Performans standartları için elektrikli araç pilleri üst düzey bir tüketici işleri bakanlığı yetkilisi, tüketicilerin güvenliğini sağlamak için söyledi. Yetkili, tüketici işleri bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ulusal standart belirleme kuruluşu BIS’in “elektronik araç pilleri için performans standartlarını” yayınladığını söyledi.

Yetkili, “IS 17855: 2022” standardının, lityum-iyon çekişli pil paketleri ve elektrikle çalışan karayolu taşıtlarının sistemleri için formüle edildiğini ve ISO 12405-4: 2018 ile uyumlu hale getirildiğini de sözlerine ekledi.

Yetkiliye göre, yeni EV pillerinin standardı, yüksek güç veya yüksek enerji uygulaması için pil paketleri ve sistem için performans, güvenilirlik ve elektrik işlevselliğinin temel özellikleri için test prosedürünü içeriyor.

Bu standart, gerçek yaşam senaryoları dikkate alınarak formüle edilmiştir. elektrikli araç aracın park halinde olması (akü uzun süre kullanılmaması), akü sisteminin sevk edilmesi (depolanması), akünün düşük ve yüksek sıcaklıkta çalıştırılması vb. buna bağlı olarak çeşitli testler bu standartta yer almaktadır.

Elektrikli araçlar, bir elektrik motoru ve şarj edilebilir pillerle çalışır. Son on yılda, elektrikli araçlar pazarda görünürlük ve bulunabilirlik açısından büyüdü. Çoğu elektrikli araç, yüksek güç-ağırlık oranları nedeniyle lityum iyon piller kullanır.

Yetkili, elektronik araçlar için pillerin güvenlik yönünü göz önünde bulundurarak, BIS’in çeşitli yolcu ve yük taşıyan araçlar (L, M ve N kategorileri) için pillerle ilgili iki standart daha yayınlama sürecinde olduğunu söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9