BepiColombo’nun Merkür görevinin arkasındaki Avrupalı ​​ve Japon ekip, uzay aracının uzak gezegenden son geçişinin ilk görüntüsünü paylaştı.

Siyah-beyaz görüntü gezegeni inanılmaz ayrıntılarla gösteriyor, yüzeyi milyarlarca yıllık asteroit ve kuyruklu yıldız bombardımanından kaynaklanan sayısız kraterle dolu.

Tekrar merhaba Merkür!

İşte bugünden ilk bakış #MercuryUçuş gezegenin zengin jeolojik özelliklerinin böylesine şaşırtıcı bir dizisini yakalamak 🤩https://t.co/hC6TfMmCy1#Daha Uzakta Keşfet pic.twitter.com/7WkYiGU0Kp

— Bepi (@ESA_Bepi) 23 Haziran 2022

23 Haziran’da görevin Merkür Gezegensel Yörünge Aracı tarafından gezegen yüzeyinin yaklaşık 570 mil (920 kilometre) üstünden ele geçirildi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uzay aracının yukarıdakilerin alınmasından sadece beş dakika önce daha da yakın bir yaklaşım yaptığını kaydetti. Merkür yüzeyinin sadece 124 mil (200 kilometre) yakınında geliyor.

Görüntüde Merkür Gezegensel Yörünge Aracının parçaları da görülüyor. Örneğin uzay aracının manyetometre bomu, sol alttan sağ üste doğru hareket ederken görülebilir ve sağ altta orta kazançlı antenin küçük bir kısmı da çerçeve içindedir.

Resmin sol alt köşesine doğru bakın ve bir kısmı manyetometre patlaması tarafından gizlenen 124 mil genişliğinde (200 kilometre) çok halkalı havzayı görebileceksiniz.

Bu haftaki uçuş, Mercury Planetary Orbiter tarafından gerçekleştirilen ikinci uçuştur ve gezegen yüzeyinin yaklaşık 620 mil (1.000 kilometre) üzerinde bir görüntü yakalayan ilkinden sekiz ay sonra gelir.

“Kısa uçuşlar sırasında bile, bu bilim ‘yakalamaları’ son derece değerlidir.” söz konusu Johannes Benkhoff, ESA’nın BepiColombo proje bilimcisi. “Bir yandan yörüngede bir kez erişemeyeceğimiz Merkür ortamının çeşitli ve keşfedilmemiş bölümlerinden birinci sınıf bilim laboratuvarımızı uçururken, aynı zamanda ana bilim görevine geçeceğimizden emin olmak için hazırlıklara bir adım önde başlıyoruz. Olabildiğince hızlı ve sorunsuz.”

Ana bilim misyonu, ESA’nın Mercury Planetary Orbiter’ını – aynı zamanda BepiColombo misyonunun bir parçası olan Japonya’nın Mercury Magnetospheric Orbiter’ı ile birlikte – köken ve evrim hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla Merkür’ün çekirdeğini yüzey süreçlerini, manyetik alanını ve ekzosferini analiz edecek. ana yıldızına çok yakın yörüngede dönen bir gezegenin

ESA, ikili gözlemlerin “güneş rüzgarının yönlendirdiği manyetosferik süreçleri anlamanın anahtarı olacağını ve BepiColombo’nun gezegenin manyetik alanı ve güneş rüzgarının gezegenle aynı anda iki farklı yerde etkileşimi hakkında benzersiz gözlemler sağlayarak yeni bir çığır açacağını” söyledi. zaman.”

Yörünge aracı şu anda Perşembe günleri çektiği ek görüntüleri Dünya’ya ışınlıyor ve ekibin bunları Cuma sabahı çevrimiçi olarak paylaşması bekleniyor. ESA, tüm görüntülerin 27 Haziran Pazartesi günü Planetary Science Archive’da halka açıklanacağını doğruladı.


genel-19