Kredi: Pixabay/CC0 Kamu Malı

Asteroit 2019 OK 25 Temmuz 2019’da aniden Dünya’ya doğru fırladığında, Luisa Fernanda Zambrano-Marin ve Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’ndeki ekip harekete geçti.

Bir uyarı aldıktan sonra, radar bilim adamları, Dünya’nın kör noktasından gelen güneş karşıtlığından gelen asteroit üzerinde bölgeye yerleştiler. Zambrano-Marin ve ekibinin alabildikleri kadar çok radar okuması almak için 30 dakikası vardı. O kadar hızlı seyahat ediyordu ki, Arecibo’nun gözünün önünde olacağı her zaman bu kadardı. UCF, bir işbirliği anlaşması kapsamında ABD Ulusal Bilim Vakfı için Arecibo Gözlemevi’ni yönetiyor.

Asteroit, birdenbire ortaya çıktığı ve hızlı seyahat ettiği için manşetlerde yer aldı.

Zambrano-Marin’in bulguları, dergide yayınlandı. Gezegen Bilimi Dergisi 10 Haziran, dünyanın 30 Haziran olan Asteroid Günü’nü gözlemlemesinden sadece birkaç hafta önce ve halkı bu potansiyel tehditler hakkında eğitmeye yardımcı olmak için küresel farkındalığı teşvik ediyor.

UCF gezegen bilimcisi Zambrano-Marin, “Gerçek bir meydan okumaydı” diyor. “Pratik olarak geçene kadar kimse görmedi, bu yüzden uyarıyı aldığımızda harekete geçmek için çok az zamanımız vardı. Öyle olsa bile, birçok değerli bilgiyi yakalayabildik.”

Asteroitin 0,04 ila 0,08 mil çapında olduğu ve hızlı hareket ettiği ortaya çıktı. 3 ila 5 dakika arasında dönüyordu. Bu, bilinen hızlı dönen asteroitlerin yalnızca yüzde 4,2’sinin bir parçası olduğu anlamına gelir. Bu, araştırmacıların daha fazla dikkat gerektirdiğini söylediği büyüyen bir grup.

Veriler, asteroidin muhtemelen kil ve silikat kayalardan oluşan bir C tipi veya silikat ve nikel-demirden oluşan S tipi olduğunu gösteriyor. C tipi asteroitler, güneş sistemimizdeki en yaygın ve en eskilerden bazılarıdır. S-tipi ikinci en yaygın olanıdır.

Zambrano-Marin, araştırmasına devam etmek için şimdi Arecibo’nun Gezegensel Radar veri tabanı aracılığıyla toplanan verileri inceliyor. Gözlemevinin teleskobu 2020’de çökmüş olsa da, Planetary Radar ekibi kırk yıla yayılan mevcut veri bankasına dokunabilir. Uzay ve atmosfer bilimleri alanlarında bilim operasyonları devam ediyor ve personel astronomi araştırmalarına devam etmek için 12 metrelik antenleri yeniliyor.

Zambrano-Marin, “Diğer gözlemevlerinden alınan yeni verileri kullanabilir ve burada son 40 yılda yaptığımız gözlemlerle karşılaştırabiliriz” diyor. Radar verileri yalnızca optik gözlemlerden elde edilen bilgileri doğrulamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve dinamik özellikleri belirlememize yardımcı olabilir, bu da bize gezegeni korumak için ihtiyaç duyulduğunda uygun sapma teknikleri hakkında fikir verebilir.”

Buna göre yaklaşık 30.000 bilinen asteroit var. Yakın Dünya Araştırmaları Merkezi ve çok azı acil bir tehdit oluştursa da, önemli boyutta bir tanesinin dünyaya çarpması ve feci hasara yol açması ihtimali var. Bu nedenle NASA, nesneleri bulunduktan sonra algılamak ve karakterize etmek için yakından takip ve sistem tutar. NASA ve diğer uzay ajansları ülkeleri, neyden yapıldıklarını ve gelecekte Dünya’ya doğru bir yön değiştirme beklentisiyle nasıl hareket ettiklerini daha iyi anlamak için Dünya’ya Yakın Asteroitleri keşfetmek için misyonlar başlatıyorlar.

UCF Pegasus Fizik Profesörü Humberto Campins’i içeren OSIRIS REx misyonu, bilim adamlarına birkaç sürpriz yapan bir asteroit Bennu örneği ile Dünya’ya geri dönüyor. Bennu ilk olarak 1999’da Arecibo’da gözlemlendi. Yeni bir görev—NASA’nın Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevi-bir merminin kinetik enerjisini kullanarak bir asteroidi yeniden yönlendirme yeteneğini göstermeyi amaçlar. Kasım 2021’de fırlatılan uzay aracının 26 Eylül 2022’de hedefine – Dimorphos asteroidine – ulaşması bekleniyor.

Zambrano-Marin ve Arecibo’daki ekibin geri kalanı, acil durum planlarının ortaya çıkmasına yardımcı olmak için bilim camiasına güneş sistemindeki birçok asteroit türü hakkında daha fazla bilgi sağlamaya çalışıyor.


2022’de Dünya’ya yaklaşacak en büyük asteroit bu hafta gezegenimizi yakınlaştıracak


Daha fazla bilgi:
Luisa Fernanda Zambrano-Marin ve diğerleri, Yakın Dünya Asteroidinin Radar ve Optik Karakterizasyonu 2019 Tamam, Gezegen Bilimi Dergisi (2022). DOI: 10.3847/PSJ/ac63cd

Central Florida Üniversitesi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Arecibo gözlemevi bilim adamları, sürpriz asteroid gizemini çözmeye yardımcı oluyor (2022, 23 Haziran), 23 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-arecibo-observatory-scientists-unravel-asteroid.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1