Perşembe günü Amazon, teknoloji endüstrisinin bu tür en son çabası olan yazılım geliştiricilerin kod yazmasına yardımcı olacak bir araç duyurdu.

Amazon CodeWhisperer adlı hizmet, nasıl programlanacağını önerir ve ayrıca web geliştiricilerin projelerinde güvenlik ve önyargı sorunlarını tarar, Amazon’un bulut bölümünün başkan yardımcısı Swami Sivasubramanian, söz konusu Las Vegas’ta bir şirket konferansında.

Amazon tarafından yeni başlatılan CodeWhisperer, makine öğrenimi (ML) destekli bir hizmettir. Kod önerileri oluşturarak geliştirici verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Göre bilgi AWS tarafından sağlanan bu öneriler, geliştiricilerin doğal dildeki yorumlarına ve entegre geliştirme ortamındaki (IDE) kodlarına dayalı olacaktır.

CodeWhisperer, birden fazla programlama dili, çerçeve, yazılım kitaplığı ve popüler bulut hizmetleri içeren bir kod yazarken bir geliştiricinin tüm gereksinimleriyle ilgilendiğini iddia ediyor. Algoritma, kullanıcı tarafından komutu seçer ve belirtilen göreve uygun en iyi bulut hizmetini ve genel kitaplıkları seçer. Ardından doğrudan kaynak kod düzenleyicide bir kod parçacığı önerir.

AI algoritması Java, JavaScript ve Python programlama dillerinde ücretsiz olarak önizlenebilir. Hizmet, JetBrains (IntelliJ, PyCharm ve WebStorm), Visual Studio Code, AWS Cloud9 ve AWS Lambda konsolu dahil olmak üzere birden çok IDE ile entegre olur.

Ayrıca geliştiriciler, projelerindeki güvenlik açıklarını tespit etmek ve sorumlu bir şekilde uygulamalar oluşturmak için CodeWhisperer kullanarak kodlarını koruyabilirler.

Şirket ayrıca, AWS Lambda Konsolu desteğinin şu anda çalışma aşamasında olduğunu ve çok yakında hazır olması gerektiğini duyurdu.
genel-8