Amazon, Alexa dijital asistanının artık teknik olarak herhangi birinin sesini birkaç klibe, yaklaşık 1 dakikalık kayda dayalı olarak taklit edebileceğini duyurdu.

İlan edildiği gibi çalışırsa, bilgisayar tarafından oluşturulan sesler insanları gerçekten kandırmadığı ve örneğin video seslendirme için hala kötü bir seçim olduğu için teknik bir dönüm noktası olacaktır. Aşağıdaki videoda canlı demoyu izleyebilirsiniz (zaman kodu 1:02:38):

Gerçekte, onu buldum sesin baskısını/tonunu dönüştürün hedef insan sesi baskısını eşleştirmek için tipik makine tarafından oluşturulan aracıdan. Orijinal sesi bilmeden gösterinin başarısını ölçmek kolay değil, ancak kulağa biraz robotik gelse de oldukça başarılı görünüyordu.

Seçilen cümle, kendini yavaş tempolu, neredeyse robotik bir okumaya borçlu olduğu için hiç şüphesiz demo için iyi seçilmiştir. Teknoloji, Picasso tablolarındaki resimlerinizi dönüştürmek için kullanılan ancak bir ses akışına uygulanan AI’lara benzer.

Alexa’nın en sevdiğiniz ünlünün, arkadaşınızın veya aile üyenizin sesiyle konuşması kulağa eğlenceli gelebilir. Bununla birlikte, İnternet, dikkatini eski aile üyelerinden gelen ses kliplerini kullanmaya hızla çevirdi. Bir Amazon yöneticisinin yukarıdaki videoda öne sürdüğü kullanım durumu budur.

Bir yandan, artık bizimle olmayan yakın birinin sesini duymak iyileştirici bir deneyim gibi gelebilir. Bununla birlikte, istenmeyen sonuçları olan potansiyel olarak kaygan bir eğimdir. Birçok insan, teknolojinin canlı insanları taklit etmek için kötüye kullanılıp kullanılamayacağını ve sesleri rıza olmadan kullanma hakkımızın olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Cevap muhtemelen duruma ve kullanıcılara bağlı olarak “bağlıdır”. Ancak kesin olan bir şey var: bu teknolojiler var ve gitgide daha iyi olacak. Sentezlenen seslerin insan seslerinden ayırt edilemez hale gelmesi an meselesi.

dosyalandı Ev. AI (Yapay Zeka), Alexa ve hakkında daha fazla bilgi edinin Amazon.genel-1