Samsung, akıllı telefonlarının su geçirmezliğini yanıltıcı bir şekilde tanıttığı için Avustralya’daki düzenleyici tarafından 14 milyon Avustralya doları para cezasına çarptırıldı.

2019’da Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), su geçirmez telefonlar için yanıltıcı reklamlar nedeniyle Samsung Avustralya’ya dava açmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy S, Galaxy A ve Galaxy Note telefonlarının birçoğunu havuz ve deniz suyu dostu olarak defalarca lanse etti. Yaklaşık üç yıl sonra, bir Avustralya mahkemesi Samsung Avustralya’ya yanıltıcı reklamlar nedeniyle 14 milyon A$ (yaklaşık 9,6 milyon $) para cezası ödemesine hükmetti.

Basın bülteni, sözde havuz ve deniz olan Galaxy S7, S7 Edge, Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Galaxy S8, S8 Plus ve Galaxy Note8 dahil olmak üzere IP68 derecesine sahip bir grup Samsung telefondan bahsediyor. uyumlu.ACCC, söz konusu cihazlardan 3,1 milyon biriminin Avustralya’da satıldığını ve Mart 2016 ile Ekim 2018 arasında yanıltıcı reklamların yayınlandığını iddia ediyor. Düzenleyici, bu reklamların kullanıcıları, su altı selfie’leri çekmek gibi reklamda gösterildiği gibi cihazlarını satın almaya ve kullanmaya teşvik ettiğini iddia ediyor.

Sonuç olarak, tuzlu suyun şarj portlarını aşındırması ve hatta cihazları tamamen devre dışı bırakması nedeniyle kullanıcılardan telefonların zarar gördüğüne dair çok sayıda şikayet geldi. Özellikle su hasarı garanti kapsamına girmediği için pek çok tüketici kullanılamaz hale gelen cihazlarla karşı karşıya kalıyor.genel-22