yan yana iki dizüstü bilgisayarın fotoğrafı

Evinizdeki kablosuz ağa bağlı birden fazla dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız olması ihtimali yüksektir ve bu, bu cihazlar arasında dosya paylaşmanız gerekebileceği anlamına gelir. Bunun nasıl kurulacağı son yıllarda biraz değişti ve artık her yerden erişilebilen belirli dosya ve klasörlere ihtiyacınız varsa, her zamankinden daha fazla seçeneğiniz var.

Başlamak, ister bir wifi bağlantısı ister kablolu bir Ethernet kablosu aracılığıyla olsun, bilgisayarlarınızın aynı ağa bağlı olması yeterlidir. Yönteminizi veya tercih ettiğiniz yöntemleri seçtikten sonra, ister kendi cihazlarınızla ister başkalarının cihazlarıyla olsun, dosyaların paylaşılması yalnızca birkaç tıklama alır.

Windows ağı ile dosyalar nasıl paylaşılır

Windows'un yerleşik ağ özelliklerinin ekran görüntüsü

Ekran görüntüsü: pencereler

Windows kullanıyorsanız ve yerleşik ağ özelliklerini açmak istiyorsanız, Ayarlar’ı açmanız ve ardından Ağ ve internet, Kablosuz internet, ve bağlı olduğunuz kablosuz ağın adı. Özel ağ’ı seçin ve hazırsınız; ağdaki diğer bilgisayarları ve cihazları görebileceksiniz ve onlar da kullandığınız Windows bilgisayarını görebilecekler.

Ardından eski Denetim Masası’nın “Gelişmiş paylaşım ayarları” bölümünü arayın ve Paylaşımı aç… altında seçilir Ortak klasör paylaşımı. Ayrıca seçmek isteyebilirsiniz Parola korumalı paylaşımı kapatın bağlanmayı kolaylaştırmak için daha aşağı. Bu ayarlar, Windows’u başlangıçta nasıl kurduğunuza bağlı olarak zaten etkinleştirilmiş olabilir, ancak dosya paylaşımının düzgün çalışması için her ikisinin de etkinleştirilmesi gerekir. Varsayılan olarak, Windows kullanıcı hesabınızla ilişkili ortak klasör ağda bulunur. Tıklamak Diğer bilgisayarları ve cihazları görmek için Dosya Gezgini gezinme bölmesinde (göremiyorsanız, görüş, Göstermek ve Gezinti bölmesi).

Kullanıcı hesabınız için ortak klasör dışında belirli dosya ve klasörleri paylaşmak için Dosya Gezgini’nde üzerlerine sağ tıklayın ve ardından Daha fazla seçenek göster, erişim verve Belirli kişiler: Erişime sahip olabilecek belirli Windows kullanıcılarının ayrıntılarını girebilir veya Misafir veya Herkes seçilen dosya ve klasörleri yerel ağ üzerinden daha yaygın olarak kullanılabilir hale getirmek için. Aynı zamanda aynı iletişim kutusundan okuma ve yazma izinlerini de ayarlayabilirsiniz.

MacOS ağ iletişimi ile dosyalar nasıl paylaşılır

macOS ağ özelliklerinin ekran görüntüsü

Ekran görüntüsü: Mac os işletim sistemi

Mac’inizi ve dosyalarını ev ağınızdaki diğer macOS ve Windows bilgisayarlarına görünür kılmak için, Elma menü ve seç Sistem Tercihleri, sonra Paylaşım. Burada yazıcıları ve diğer kaynakları paylaşmak için çeşitli seçenekler olduğunu göreceksiniz, ancak bizim ilgilendiğimiz Dosya paylaşımı: Ağ üzerinden belirli dosya ve klasörlere erişim izni vermek için bu kutuyu işaretleyin.

Sağdaki ayarlar, diğer bilgisayarlarda hangi dosya ve klasörlerin kullanılabileceğini (varsayılan olarak kullanıcı hesabınızla ilişkili ortak klasör paylaşılır) ve diğer bilgisayarlardaki kullanıcıların dosyaları düzenlemenin yanı sıra görüntüleyip görüntüleyemeyeceğini belirlemenizi sağlar. Windows bilgisayarlarla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, Seçenekler Bazı durumlarda gerekli olabilecek macOS kullanıcı hesabı parolanızı girmek için iletişim kutusundaki düğmesine basın.

Bu yapıldığında, Mac’iniz ağda görünmelidir. macOS’te bir ev ağındaki konumları görmek için Finder’ı açın ve ardından soldaki panelde (veya Gitmek menü ve seç ). Başka bir bilgisayara bağlandığınızda göreceğiniz seçenekler, bağlandığınız cihazın nasıl kurulduğuna bağlı olarak değişir; örneğin, diğer bilgisayarın sahibi tarafından isteniyorsa, Apple Kimliği kullanıcı adınızı ve parolanızı girmeniz gerekebilir. (ki bu durumda da sizsiniz).

NAS sürücüleri nelerdir?

Bir NAS sürücüsünün fotoğrafı

biz daha önce yazılmış Belirli bir bilgisayar yerine doğrudan ev ağınıza bağlanan aşırı şarjlı bir harici sabit sürücüye benzeyen NAS (Ağa Bağlı Depolama) sürücüsünün faydaları hakkında. Bu yapılandırma, tüm bilgisayarlarınızdan ve diğer cihazlarınızdan her zaman erişilebilir olduğu anlamına gelir.

Erişim süreleri, doğrudan bilgisayarınıza bağlı (veya içine yerleştirilmiş) bir sürücü için olduğu kadar hızlı olmasa da, çoğu görev için yeterince hızlıdır ve bu NAS birimlerinden birini, tüm bilgisayarlarınız onlara ulaşabilir çok basittir. NAS ile birlikte gelen yazılım, sadece birkaç tıklamayla kimin neye erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar.

Bir NAS sürücüsü ile ek bir masrafa bakıyorsunuz, ancak faydaları, dosyaları bir ağ üzerinden paylaşmanın ötesine geçiyor. Birçok kişi NAS’ı güvenli, otomatikleştirilmiş bir yedekleme olarak kullanır; birden fazla sürücü bölmesine sahip modeller, her zaman bir yedeğiniz olması için dosyalarınızın kopyalarını oluşturabilir; diğer bir popüler kullanım örneği ise video, ses ve fotoğraf gönderen bir medya aktarıcıdır. Evin her yerinde, ihtiyaç duydukları her türlü cihaza.

Üçüncü taraf uygulamalar ağ uygulamaları

Dropbox'ın bir ekran görüntüsü

Ekran görüntüsü: Dropbox

Windows ve macOS için kullanılabilen yerleşik ağ oluşturma araçlarının gözden düşmesinin bir nedeni, OneDrive ve iCloud gibi bulut eşitleme ve depolama uygulamalarının artmasıdır. Geniş bant hızları arttıkça, dosyaların diğer bilgisayarlara indirilmeden önce buluta yüklenmesini beklemedeki gecikme azaldı ve elbette hangi dosya ve klasörlerin paylaşılacağı konusunda da bolca kontrole sahip oluyorsunuz.

OneDrive ve iCloud, sırasıyla Windows ve macOS ile gelen seçeneklerdir, ancak aşağıdaki gibi seçenekler de vardır. Dropbox ve Google sürücü ilave olarak. Dosyaları yerel bir ev ağı çevresinde paylaşma yeteneğinin yanı sıra, tüm verilerinizi güvenli bir şekilde web’e yedeklersiniz ve bir dizi başka özelliğin yanı sıra silinen dosyaları kurtarma yeteneği, dosyalar üzerinde işbirliği yapmak için araçlar. diğer insanlar, vb.

Dropbox aslında adı verilen bir özellik içerir. LAN senkronizasyonu, istemcideki Tercihler iletişim kutusunda etkinleştirebileceğiniz (altında Bant genişliği Windows’ta ve macOS’ta): İki bilgisayarın ne zaman tşapka aynı yerel ağda bağlılar ve dosyaları önce buluttan geçmek yerine doğrudan aralarında senkronize edin, bu da süreci önemli ölçüde hızlandırabilir.genel-7