22 Haziran’da bir Tesla otomobil sahipleri kulübüne Mayıs sonunda verdiği röportajda Elon Musk, Almanya ve Teksas’taki fabrikaların ” devasa para çukurları “. Berlin fabrikası, programın gerisinde kaldıktan sonra geçen Mart ayında üretime başladı. Austin’deki gigafactory, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil üretim yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyordu. Ancak, açılışlarından birkaç hafta sonra, ikisi de tedarik sorunları nedeniyle ciddi şekilde yetersiz kalıyor.

Pil besleme sorunu

Küresel ekonomik duruma yanıt olarak, Tesla başkanı Haziran ayı başlarında şirketinin iş gücünü %10 azaltmak istediğini açıkladı. Teksas ve Almanya’daki fabrikaların karşılaştığı zorluklara tekabül eden bir proje. Kötü haber doğrudan Elon Musk’tan geliyor ve Mayıs ayının sonunda şunu belirtiyor: ” Berlin ve Austin şu anda milyarlarca dolar kaybediyor çünkü tonlarca harcama var ve neredeyse geri dönüşü yok “.

aynı kategoride

Aziz Malo

Brittany Ferries, hibrit gemilere geçişini hazırlıyor

Tesla’nın karşılaştığı ve fabrikalarını doğrudan etkileyen finansal sıkıntılardan kaynaklanan bir durum. Bunlar arasında ekonomik enflasyon nedeniyle daha yüksek olan lojistik ve tedarikçi maliyetleri yer almaktadır. Çin’deki sağlık kısıtlamaları, Tesla’nın Şanghay fabrikasının Nisan ayında geçici olarak kapatılmasıyla şirketi de etkiledi. Gerçek bir darbe: şirketteki en büyük otomobil hacmini üreten gigafabrikadır.

Berlin ve Austin fabrikalarını, orada Tesla Model Y’yi üretecek pillerin temini ile ilgili bir sorunla karşı karşıya bırakma etkisine sahip olan bu komplikasyonlar.Tesla, her şeyden önce Panasonic gibi şirketler tarafından üretilen küçük pillere bağlıdır. duvar sokak günlüğü.

Üretici, maliyetleri azaltmak ve bu tedarik sorunlarını en aza indirmek için kendi bünyesinde daha fazla pil üretmek istiyor. Bu pil tedarik zinciri geçiş dönemi, her iki tesiste de üretimin başlamasına denk geliyor. Bu nedenle, yeterli araç üretmek için kendilerine pil tedarik etmeyi zor buluyorlar ve bu nedenle hızı yavaşlatmaları gerekiyor.

Tesla şimdiden işten çıkarmalara başladı

CEO, Mayıs ayında benimsenecek stratejiyi merak etti: En büyük endişemiz, iflas etmemeleri ve insanlara ödeme yapabilmemiz için fabrikaları nasıl çalışır durumda tutacağımızdır. “. Görüşmeden bu yana üretici tarafından radikal kararlar alındı. Pil üreten Nevada fabrikasının 500 çalışanı Haziran ayı başında işten çıkarıldı. Açıklanan %10’dan çok uzak olan Tesla, işten çıkarmaları sürdürme riskini taşıyor.

FactSet analistleri, Tesla’nın ilk çeyrekte 310.000’den 2022’nin ikinci yarısında 273.000 araç teslim etmesini bekliyor. Bu, son iki yıldaki ilk çeyrekten çeyreğe teslimat düşüşü olacak. Ünlü Cybertruck’ı 2023 yılına kadar Teksas fabrikasında üretmeyi hedefleyen Tesla, planlarını bir kez daha erteleyebilirdi.genel-16