Mayıs ayında, Renault’nun Rusya’dan ayrıldığı öğrenildiğinde, KamAZ CEO’su Sergey Kogogin, şirketin Moskova’daki eski Renault fabrikasında üretime devam etmek için yabancı ortaklar bulacağını söyledi. Son zamanlarda, tesisin 300 bin adede kadar otomobil üretebileceğini de duyurdu – bu duyulmamış bir hacim, çünkü Renault 190 binden fazla binek otomobili monte edemedi – ve bu onlar için iyi bir talep. Üretimin yeniden yükleneceği ortaya çıktı, ama ne ile?Izvestia’ya göre, yeni Moskvich unvanı için en olası aday, ülkesinde otomobil endüstrisinde hiç birinci sıralarda olmayan Çinli bir şirket olan JAC. Ancak JAC’nin geniş bir ürün yelpazesi var, hem pikapları hem de elektrikli araçları var.

Yayın, Rusya’da sunulan JAC otomobillerinin Kazakistan’da SaryarkaAvtoProm fabrikasında toplandığını yazıyor. Ancak ilerleme mütevazı: Avtostat-Info’ya göre, geçen yıl 1.800’den az araba satıldı. Dahası, ana talep crossover’lar için değil, J7 liftback ve T6 pikap içindi. Bu arabaların Rusya’da yerelleştirilebileceğini düşünmek mantıklı. Aynı J7, arka sıradaki boşluk sayesinde taksideki Skoda Octavia’nın yerini alabilir. Şimdi bir araba 2 milyon ruble’den fazlaya mal oluyor, ancak yerelleştirme ile fiyat açıkça önemli ölçüde azaltılabilir.

Moskvich’in yeni yönetimi bir elektrikli otomobilin piyasaya sürülmesinden bahsetti ve JAC’de bir tane var: JAC iEV7S, Sollers Group ve RusHydro’nun ortak bir projesi olan Vladivostok’ta Green Crab otomobil paylaşımının temeli oldu. Çin’de bu model durduruldu, ancak JAC, VW ile ortak girişimin bir parçası olarak oluşturulan Sehol markası altında bir dizi elektrikli trene sahip. Hatta bir tanesi inceleme için KamAZ’a götürüldü.

Ama bunların hepsi araba, peki ya geri kalanı? Otomotiv endüstrisine yakın bir kaynak, Izvestia’ya Moskvich’in üretim tesislerinin JAC arabalarından başka bir şeyle yüklenmesine izin veren bir dizi iyi geliştirilmiş konsept olduğunu söyledi. Bunlar, yalnızca Moskova’da değil, Rusya’da da kamu hizmetleri için küçük tonajlı araçlar ve kamyonetler olabilir.

Ne tür kamyonetler ve kamyonetler olacakları henüz belli değil, ancak KamAZ’ın profili göz önüne alındığında, bu tür araçların üretimini arabalardan daha kolay hale getirmesi onun için daha kolay olacak.genel-22