Artırılmış işçi platformu KIT-AR, üretim hattı teknolojisi için Armilar Venture Partners ve Caixa Capital Risc tarafından ortaklaşa yürütülen bir tohum finansmanı turunda 2 milyon € (1,7 milyon £) sağladı.

Grafikleri bir ekran veya gözlük aracılığıyla gerçek dünyaya bindiren artırılmış gerçeklik (AR), imalat endüstrisinin bazı alanları tarafından benimseniyor.

Londra merkezli KIT-AR, üretim hattındaki çalışanların üretim hatalarını tespit etmelerine, izlemelerine ve en aza indirmelerine yardımcı olmak için yapay zeka (AI) ile birlikte AR kullanıyor.

Şirket, AR teknolojisinin otomotiv, havacılık ve elektronik imalat sektörlerinde kullanılabileceğini söylüyor.

“Otomasyonun tehlikelerini ve robotların yükselişini duyuyoruz, ancak gerçek daha az şiddetli. KIT-AR CEO’su Manuel Oliveira, “Artırılmış işçiler, yeni güçlerden yararlanmak ve eksikliklerinin üstesinden gelmek için insan ve makine arasında zaten sinerjiler geliştiriyor” dedi.

2018 yılında kurulan KIT-AR, aslen University College London ve Norveç araştırma enstitüsü SINTEF’ten ayrıldı. Şirketin hem İngiltere’de hem de Portekiz’de ofisleri bulunmaktadır.

Armilar Venture Partners’ın müdürü João Dias şunları söyledi: “Endüstriyel şirketlerin ön saflarında çalışan işçiler, özellikle daha karmaşık talimatları daha kısa sürede yerine getirmek zorunda kalarak, potansiyel olarak üretim kesintileri ve kusurlar yaratacak şekilde artan zorluklarla karşı karşıya. Bu ön saflardaki çalışanları teknoloji tabanlı araçlarla güçlendirmek çok önemli.”

Portekiz merkezli risk sermayesi şirketi Armilar Venture Partners, erken aşama derin teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor.

Tohum ayrıca RKKVC, Techtree fonunun yanı sıra önceki yatırımcılar Sintef Venture V ve Best Horizon’dan da katkılar gördü.

2021’de Birleşik Krallık sanal gerçeklik firmaları 154 milyon sterlinlik rekor bir yatırım çekti.genel-11