Umicore'un pil işini ikiye katlama planı, piyasa değerinden neredeyse 1 milyar dolar düşürdü

Belçika’nın umicore büyük ölçüde elektrikli araç üretiminden kaynaklanan artan talebe hazırlanırken, pil malzemeleri işini 2026 yılına kadar büyütmek için 5 milyar avroluk bir plan sundu.

Yılda ortalama bir milyar avroluk harcama yapan fiyat etiketi, analistlerin tahminlerini kabaca ikiye katladı, hisseleri yüzde 10 düşürdü ve piyasa değerinden 940 milyon avro (990 milyon dolar) sildi.

“Bu, pil malzemelerine ‘her şey dahil’ bir yaklaşımdır,” Berenberg analist Sebastian Bray Yatırımcıların yatırımların büyüklüğünden muhtemelen şaşırdıklarını da sözlerine ekledi.

2030 yılına kadar yatırım maliyetlerini ve grup gelirlerini iki katından fazla geri kazanmayı hedefleyen Umicore, borç veya hisse senedi piyasalarından fon arayabileceğini söyledi.

Analistler, artan maliyetler zemininde, planın daha yüksek borçlara yol açabileceği ve önemli miktarda dış finansman gerektirebileceği endişelerini dile getirdiler.

Kimyasal gruplar, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçerken otomobil üreticilerinin katalitik konvertör talebinde beklenen düşüşü telafi etmek için piller üzerine bahse girdi.

Ancak, özellikle Çin ve Güney Kore’den gelen zorlu rekabet, İngiltere’yi şimdiden zorladı. Johnson Matthey yarış dışı.

Umicore, fonların büyük kısmını pil geri dönüşümüne ve şarj edilebilir piller için malzeme üretmeye yatıracağını söyledi.

Stellantis ve Mercedes-Benz’in ortak girişimi olan ACC ile tedarik ortaklıklarını zaten duyurmuştu ve Volkswagen.

Eski madencilik grubu ayrıca, çoğunluğu Belçika’daki iki tesisten gelen Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını 2035 yılına kadar net sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Antwerp dışındaki değerli bir metal rafinerisi olan Hoboken’de, daha katı izin kuralları, Umicore’un fabrika yakınında yaşayan çocukların kanındaki kurşun seviyelerini düşürmesini gerektiriyor.

Yakınlardaki evleri satın almak için 100 milyon avroya yakın yatırım yaptıktan sonra Baş Hukuk Müşaviri Geraldine Nolens Umicore’un yeni gereksinimleri karşılayabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Radyoaktif kontaminasyon bulunan bölgelerin daha sıkı temizlenmesini zorunlu kılacak bir yasa taslağının, 40 kilometre uzaklıktaki Olen fabrikasında nihai sınırlama planlarında ilerlemeye yardımcı olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şimdi bir kobalt rafinerisi olan tesis, 1980’den önce eski Belçika Kongo’sunda çıkarılan cevherden uranyum ve orada Nobel Ödülü sahibi tarafından incelenen radyum üretmişti. Marie Curie.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9