TikTok, 21 Haziran’da sponsorlu içerik politikalarını AB kurallarına uyacak şekilde değiştirmeyi kabul etti. Kısa video paylaşım uygulaması, Şubat 2021’de bir tüketici dernekleri federasyonu olan Avrupa Tüketici Sendikaları Bürosu (BEUC) tarafından “… çocukları örtülü reklamlardan ve uygunsuz içerikten koruyamamak “.

TikTok sponsorlu içeriği daha sıkı bir şekilde düzenler

BEUC, platformu en genç kullanıcıları korumaya yönelik korumalar koymadığı için eleştiriyor. Bu dernekler grubunun bir üyesi olan UFC-Que Choisir, markaların gerçek niyetlerini ortaya koymadan ürünlerini sunmak veya yarışmalar düzenlemek için influencerları kullanma örneğini veriyor.

aynı kategoride

Çin'de Influencerlar.

Çin, etkileyicilerin belirli konular hakkında konuşmak için sertifika almalarını şart koşuyor

Bu suçlamalara yanıt olarak Çinli dev ByteDance’in sahibi olduğu sosyal ağ, uygulamasında birkaç değişiklik yapacak. Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, “ TikTok, uygulamalarını Avrupa reklamcılık ve tüketici koruma kurallarıyla uyumlu hale getirme sözü verdi “.

Artık TikTok kullanıcıları, çocukları mal veya hizmet satın almaya ikna edebilecek reklamları ve teklifleri daha kolay rapor edebilecek. Komisyon, ” alkol, sigara ve “kısa yoldan zengin olma planları” gibi uygunsuz ürün ve hizmetleri teşvik etmek ” yasaktır.

Sponsorlu içerikle ilgili olarak, kameramanların etkinlik için özel olarak tasarlanmış ayarları kullanmaları gerekecektir. Bunlar, görüntüleyenleri ticari bir yaklaşım konusunda uyarmak için #ad veya #sponsorlu gibi belirli anahtar kelimeler eklemenize olanak tanır. Her üç, dört videoda bir görünen reklam ekleri etkilenmez.

Ayrıca 10.000’den fazla abonesi olan kullanıcılardan gelen videolar, içeriğin sosyal ağ politikasına uygun olduğundan emin olmak için TikTok tarafından incelenecektir. Ücretli ürün yerleştirmesi olanlar, yeni bir etiket kullanılarak diğerlerinden farklılaştırılacaktır.

Bu önlemlere ek olarak uygulamanın bağış sistemine ilişkin yeni kurallar da bulunuyor. TikTok, abonelerin en sevdikleri içerik oluşturuculara sosyal ağın sanal para birimi olan madeni paralar karşılığında sunabilecekleri bir hediye sistemi kullanıyor. Bu para birkaç euro ödeyerek elde edilebilir. Kullanıcıları sanal öğenin gerçek değeri konusunda bilgilendirmek için, hediyelerin tahmini fiyatı TikTok madeni para cinsinden maliyetinin yanında görüntülenecektir. Tüketiciler ayrıca satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde vazgeçebilecekler.

Adalet Komiseri Didier Reynders memnuniyetle karşıladı: TikTok’un iş yapma biçiminde daha fazla şeffaflık taahhüdü. Diyalogumuz sayesinde tüketiciler, bu platformu kullanırken maruz kaldıkları her türlü reklamı görebilecekler. Bugünkü söze rağmen, genç kullanıcılar üzerindeki etkilerine özellikle dikkat ederek gelecekte durumu izlemeye devam edeceğiz. “.

Yetersiz önlemler?

Avrupa Komisyonu için bu önlemler küçükleri müdahaleci reklamlardan daha fazla koruyacaksa, BEUC için yeterli değildir. Yaklaşık otuz Avrupa ülkesinde 43 tüketici birliğini bir araya getiren Büro, henüz ele alınmamış bazı noktalara işaret ediyor.

Bunlar arasında, platforma, kullanıcılar tarafından oluşturulan ve yayınlanan içeriği muhtemelen ticari amaçlarla değiştirme veya yeniden üretme imkanı veren TikTok’un telif hakkı maddesi veya daha genç kullanıcıları yanıltabilecek hedefli reklamların aşırı varlığı sayılabilir. Ursula Pachl, BEUC Genel Müdür Yardımcısı rica etmekyetkililerin TikTok’un faaliyetlerini yakından izlemesi ve taahhütlerin yerine getirilmemesi durumunda ulusal yaptırım eylemi gerçekleştirmesi “. Büronun gelişmeleri çok yakından izleyeceği konusunda uyardı, “ bu hikayenin sonu olmak zorunda değil “.genel-16