Elon Musk: Tesla'nın yeni araba fabrikaları "milyarlarca dolar kaybetmek"

tesla Inc’in yeni otomobil fabrikaları Teksas ve Berlin İcra Kurulu Başkanı, pil sıkıntısı ve Çin liman sorunları nedeniyle üretimi artırmaya çalışırken “milyarlarca dolar kaybediyorlar” elon musk geçenlerde söyledi.

“Hem Berlin hem de Austin fabrikaları şu anda devasa para fırınları. Tamam mı? Gerçekten dev bir kükreme sesi gibi, bu da yanan paranın sesi.” Misk 31 Mayıs’ta Austin, Teksas’ta Tesla tarafından tanınan resmi bir kulüp olan Tesla Owners Silicon Valley ile yaptığı röportajda söyledi.

Kulüp, Musk ile röportajını üç bölüme ayırdı ve sonuncusu Çarşamba günü yayınlandı.

Musk, Tesla’nın Teksas fabrikasının yeni “4680” pillerinin üretimini artırmadaki zorluklar ve geleneksel 2170 pillerini üretme araçları olarak “Çin’deki limanda sıkışmış” olması nedeniyle “küçük” sayıda araba ürettiğini söyledi.

Çin’deki Şanghay COVID kesintileri “çok, çok zordu” dedi. Kapanma, yalnızca Tesla’nın Şanghay fabrikasındaki otomobil üretimini değil, aynı zamanda Çin’de üretilen bazı araç parçalarını kullanan Kaliforniya fabrikasındaki otomobil üretimini de etkiledi.

Musk, “Geçtiğimiz iki yıl, birbiri ardına tedarik zinciri kesintilerinin mutlak bir kabusu oldu ve henüz bitmiş değiliz.” Dedi.

Tesla’nın ezici endişesi, “Fabrikaları nasıl çalışır halde tutacağız, böylece insanlara ödeme yapabilmemiz ve iflas etmememiz gerektiğini” söyledi.

Musk, bu haftanın başlarında Tesla’daki maaşlı personelde %10’luk bir kesintinin üç ay içinde gerçekleşeceğini söyledi. Dünyanın en zengin adamı da ABD’de bir durgunluğun olmamasından çok daha olası olduğunu söyledi.

Tesla, bu yılın başlarında, her ikisi de en iyi elektrikli otomobil üreticisinin büyüme hedefleri için kritik öneme sahip olan Berlin ve Teksas’taki fabrikalarda üretime başladı.

Musk, Tesla’nın ertelenen Cybertruck elektrikli kamyonetlerinin üretimine 2023’ün ortalarında başlamasını beklediğini söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9