On yıl önce, Özetle temel akıllı telefonları kartlı ödeme terminallerine dönüştüren dongle’larla isim yapan fintech ordusundan biriydi. Bugün, Londra merkezli şirket, 35 pazarda yaklaşık 4 milyon küçük ve orta ölçekli işletme tarafından kullanılan daha geniş bir ticari hizmet yelpazesine dönüştü ve hedeflerini büyütmeye devam ederken, büyük bir finansman turuna kapandı. 590 milyon € (624 milyon $).

Şirket, paranın satın almalar, daha fazla işe alım (şu anda yaklaşık 3.000 kişiyi istihdam ediyor) ve daha fazla organik ürün geliştirme için kullanılacağını söyledi.

Bain Capital Tech Opportunities tarafından yönetilen ve ayrıca BlackRock, btov Partners, Centerbridge, Crestline, Fin Capital ve Sentinel Dome Partners ve diğerleri tarafından yönetilen fonların katılımıyla yapılan yatırım, %50 özsermaye ve %50 borç şeklinde geliyor. ve SumUp’a 8 milyar € (8,5 milyar $) değerinde değer veriyor.

SumUp, son on yılda yaklaşık 1,5 milyar Euro topladı, ancak bunun çoğu borç içinde (geçen yıl 750 milyon Euro’luk borç dahil).

SumUp’ın kurucu ortağı ve CFO’su Marc-Alexander Christ, bir röportajda, aslında bu turdan önce bu rakamın 100 milyon Euro’dan daha azının öz kaynak olduğunu, yani seyreltmenin bu yüksek rakamlara rağmen nispeten düşük olduğunu ve çok azının olduğunu söyledi. şirketin değerlemesinde şeffaflığın yolu.

Covid-19, birçok yüz yüze ticaretin önüne geçti ve bu sadece perakendeciler üzerinde değil, ticaret ekosistemlerinde çalışan insanlar ve şirketler üzerinde de zincirleme bir etki yaptı. İşinin temel taşı, satış noktası ödemeleri, temelde bu yüz yüze ticaret deneyiminin bir parçası olan SumUp gibi bir şirket için çözüm, küçük işletmesi için daha geniş bir hizmet yelpazesini çeşitlendirmek ve ikiye katlamak oldu. perakendeciler müşteriler.

Bu amaçla, bugüne kadar artırdığı borcun önemli bir kısmını satın almalar ve POS ödemelerinin ötesinde daha fazla hizmet oluşturmak için, iş bankacılığı (temel versiyonu ücretsiz olarak sunduğu), çevrimiçi ödemeler ve Her ikisinde de iş hizmetleri.

Bu, uzayın nasıl geliştiğinin bir parçası ve parselidir. SumUp ile aynı işi yapan diğerlerinin ya kripto para birimi gibi alanlara güçlü bir şekilde çeşitlendiği (burada orijinal oyuncu Square, Block olarak yeniden markalaşacak kadar ileri gidiyor) ya da daha da büyük balıklar tarafından kapıldığı bir zamanda (bkz: PayPal iZettle’ı satın alarak), SumUp kendisini KOBİ fintech konsolidatörü olarak konumlandırdı.

Çok parçalı bir alanda, Payleven (Rocket Internet’te ortaya çıkan bir “Kare klon”), Goodtill, Tiller ve ABD merkezli müşteri sadakati girişimi Fivestars gibi ödeme platformlarını tamamlamaları ve genişletmeleri için şirketleri yakaladı. Ve mal ve hizmet satın alıp satmaya giden tüm unsurları göz önünde bulundurduğunuzda, SumUp’ın üstesinden gelmesi gereken çok fazla alan var – büyük veri analitiği, oluşturmak, yönetmek ve optimize etmek için daha fazla araç, müşterileri için çevrimiçi satış deneyimleri, fiziksel ticaret deneyimlerinde ürünlerin nasıl satıldığını iyileştirmek için kullanılacak daha fazla teknoloji, vb. — SumUp’ın ya kendi teknolojisini oluşturarak ya da daha fazla M&A yoluyla yaklaşabileceği tüm alanlar.

Görünüşe göre bu işe yarayan bir strateji: Son birkaç yılda SumUp’ın gelirleri her yıl %60 arttı, dedi Christ. 4 milyon işletmesinin yaklaşık %10’unun şu anda işletme bankacılığı hizmetini kullanmasıyla, bunun SumUp’ı potansiyel olarak “KOBİ’ler için dünyanın en büyük neobankası” yaptığını da sözlerine ekledi.

Yine de, bu istatistiği tersine çevirecek olursak, POS ödemeleri hala şirketin gelirlerinin büyük bir kısmını temsil ediyor, bu nedenle %60’lık büyüme sadece SumUp’ın bu işi son iki yılda büyütebildiğinin bir kanıtı değil, aynı zamanda kişisel ve satış noktası ödemeleri, işlemler için aktif alanlar olarak kaldı.

Aynı şey şirketin küresel stratejisi için de söylenebilir. SumUp, şu anda 35 pazarda olduğunu ve daha fazla gelişmekte olan ülkeye yöneldiğini belirtse de (en son lansmanı Peru’da gerçekleşti) Avrupa’nın ana pazarı şu anda en büyük coğrafyası olmaya devam ediyor. Şirketin bölge CEO’su Michael Schrezenmaier, “Açıkçası Avrupa, yeni gelir için itici güç olan EMEA ile Avrupa’dır” dedi.

Bain Capital Tech Opportunities MD’si Darren Abrahamson yaptığı açıklamada, “SumUp, büyüyen ve çeşitli küçük işletmeler alanını, günlük tüketicileriyle verimli bir şekilde bağlantı kurmak için ödeme çözümleri ve araçlarıyla güçlendirmek için sürekli olarak gelişti.” “SumUp’ın liderlik ekibi, küçük işletme ekosistemi üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip oldukları 30’dan fazla ülkeye genişleme yoluyla şirketin sürdürülebilir ve hızlandırılmış büyümesine öncülük etti. SumUp’ın sınırları zorlama ve inanılmaz derecede rekabetçi bir sektöre liderlik etme konusundaki olağanüstü yeteneğine yardımcı olmak için derin fintech ve ödeme deneyimimize katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”genel-24