Kalkış yapan bir SpaceX Falcon 9 roketinin fotoğrafı.

Bu görüntüyü oluşturmak için uzun bir pozlama kullanıldı) 6 Mayıs 2022’de Florida, Cape Canaveral’da bir SpaceX Falcon 9 roketi 39A fırlatma kompleksinden havalandı.
Fotoğraf: kırmızı göbek (Getty Resimleri)

Elon Musk’ın Starlink uydu internet şirketi 5G ile çarpışma rotasında. Zaten SpaceX de bunu düşünmenizi istiyor.

Baharatlı yeni analiz Starlink uydu ağının sahibi ve işletmecisi olan SpaceX, bu hafta piyasaya sürülen televizyon sağlayıcısı Dish’in denemeler 12 GHz spektrumunu hem uydu kullanımı hem de Dish’in 5G mobil ağı için açmak, aslında Starlink’in ürününü “kullanılamaz” hale getirecek parazitlere yol açacaktır. SpaceX’in Starlink uyduları şu anda ABD’de aşağı bağlantı hizmetleri sağlamak için gıpta ile bakılan 12 GHz bandına güveniyor

SpaceX, analizinde, 12.2-12.7GBHz spektrum bandı içinde bir miktar “karasal mobil hizmetten (yani Dish’in 5G ağı) zararlı parazitin”, zamanın yaklaşık %77’sinde meydana geleceğini iddia ediyor. Şirket, müdahalenin zamanın %74’ünde tam Starlink kesintilerine yol açabileceğini iddia ediyor. SpaceX’in bakış açısından, Dish’in lobi faaliyetleri, Starlink’in belirli pazarlardaki işi için potansiyel olarak varoluşsal bir risk oluşturuyor. Öte yandan çanak, Önceden 12 GHz’in 5G’ye açılması, ilgili herkes için bir “kazan-kazan” anlamına gelir.

Dish Dış ve Yasama İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Blum geçen yıl Fierce Wireless’a “Birlikte yaşamak istiyoruz” dedi. “Birlikte yaşamanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Kendi uydu hizmetimizi korumak istiyoruz.”

İzini kaybetmiş olanlar için SpaceX, başlatılan Dünya’nın alçak yörüngesine yaklaşık 2.700 Starlink uydusu ve dünya çapında 400.000’den fazla abonesi var ve ilk olarak Ekim 2020’de internet hizmetini başlatıyor. SpaceX CEO’su Elon Musk, bunu yapmayı umduğunu söyledi. artırmak çevrimiçi hale getirmeye yardımcı olma nihai hedefiyle, yeni birkaç on yılda uzaydaki uyduların sayısı 42.000’e kadar kabaca hala internet erişimi olmayan dünya nüfusunun üçte biri. Şimdilik, yine de, SpaceX çoğunlukla sinir bozucu derecede güvenilmez kırsal Amerikalılara internet. Musk’ın şirketi, Dish’in 5G’yi 12 GHz bandına dahil etme çabalarının bu planları alt üst edebileceğini söylüyor.

Dish, şirketin “uzman mühendislerinin” şu anda SpaceX’in iddialarını değerlendirdiğini söyledi. Kablosuz spektrum kullanımını yöneten Federal İletişim Komisyonu, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi. SpaceX, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Şirketin coşkulu analizleri, kablosuz internet sağlayıcısı RS Access tarafından yürütülen ve SpaceX’in çok sayıda “korkunç hatalar” ve “hatalı varsayımlar” içerdiğini iddia ettiği ve daha az şiddetli mobil parazit resmini çizen daha önceki ayrı bir rapora yanıt olarak geldi. SpaceX, kendi analizini bu çalışmadaki aynı metodolojiyi kullanarak, ancak “gerçeği yansıtan varsayımları kullanarak ve en göze çarpan hataların birçoğunu düzelterek” yürüttüğünü iddia ediyor.

SpaceX, “Bu çok olumlu varsayımlarla bile, analiz, 12 GHz bandına bir mobil hizmetin eklenmesinin, bantta halihazırda tahsis edilmiş ve çalışan hizmetlere müdahale edeceğini ve ülke genelinde Amerikalılara yeni nesil uydu hizmetini bozacağını açıkça gösteriyor.” analizlerinde yazdı.

SpaceX, Dish ile etini FCC’ye taşıdı. İçinde mektup tarafından tespit edildi CNBC, SpaceX ajansı “Dish ve RS Access’in kasıtlı olarak yanıltıcı raporlar sunup sunmadığını araştırmaya” çağırdı.

SpaceX Kıdemli Direktörü “Bu analiz neyin sezgisel olması gerektiğini doğruluyor – yüksek güçlü bir karasal ağ, uydu tüketicilerinin uydu uydu bağlantısı iletimlerinde komisyon ve uluslararası güç kısıtlamalarına uygun sinyalleri almak için kullanması gereken yüksek hassasiyetli ekipmanı kullanan herkesi havaya uçurabilir.” Uydu Politikası Üzerine David Goldman yazdı. “Sonuç olarak, çok daha az Amerikalı, yeni nesil uydu hizmetleri kullanılarak bağlanabilir ve kalanlar, bozulmuş hizmet ve düzenli ağ kesintileri yaşayacaktır.”

Starlink’in sadece yaklaşık üç yıldır uzayda yüzen uyduları vardı,`1 ama şimdiden ISP’lerle çatışmalar başlatmasıyla ün kazandı. Geçen yıl, Ulusal Kırsal Elektrik Kooperatifi Birliği altında birleşen kırsal geniş bant sağlayıcıları topluluğu sorgulandı Starlink’in FCC’den federal fon almaya hak kazanıp kazanmadığı. Bu firmalar, SpaceX’in reklamını yaptığı hızları ve performansı gerçekten karşılayıp karşılayamayacağından şüpheliydi.

takip eden herkes Rocket Man’in girişimleri Şimdiye kadar muhtemelen bir tahıl veya belki de bütün bir tuz çalkalayıcı ile performans veya son tarihlerle ilgili herhangi bir iddiada bulunma konusunda haklılar. Yine de, bazı hevesli yorumcular nefes nefese Starlinks’i geleneksel telekomünikasyon için ölüm çanı olarak övünen Musk, şimdilik şaşırtıcı derecede daha çekingen bir ton aldı ve bunun yerine söylemek Starlink, karasal 5G ve fiber için bir “tamamlayıcı” sağlayabilir.

Potansiyel 5G girişimi konusunda, SpaceX’in veya Dish’in analizlerinin gerçeğe daha yakın olup olmadığını dışarıdan söylemek zor. Musk’ın son zamanlarda tükürmek Twitter panosu ve SEC herhangi bir rehber olsa da, dünyanın en zengin adamının şikayetleri uzatmaya ve istediğini dinleyen herkese bağırmaya istekli olmaktan daha fazlası olduğu açık.genel-7