Birlik Bakanı Rajeev Chandrasekhar Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan hükümetinin bir şikayet temyiz paneli kurma önerisinin, sosyal medya platformlarının insanlar tarafından gündeme getirilen sorunları yeterince çözmediğine dair birkaç şikayetin ardından geldiğini söyledi.

Elektronik ve BT Devlet Bakanı, Bilgi Teknolojisi (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kodu) Kuralları, 2021’de değişiklik yapılmasına yönelik bir taslak bildirim üzerinde paydaşlarla açık oturum düzenledi.

Hükümet, sosyal medya şirketlerinin ve diğer internet şirketlerinin kararlarını geçersiz kılma gücüne sahip olacak bir şikayet paneli kurmayı teklif etti.

“Şubat 2021’den önce eksik olan bir şikayet yetkilisi ve hesap verebilirlik çerçevesi hazırlarken, bunun yeterli olmadığını ve yeterince çalışmadığını söyleyen insanlarla dolup taştık. Platformlar ve aracılar şikayet görevlileri atadı, ancak gerçek bir telafi yok. şikayet ve buna değinmek için bir ihtiyaç var, “dedi Chandrasekhar.

Sosyal medya platformlarının Hindistan yasalarını ihlal eden ve vatandaşların anayasada tanınan haklarına aykırı olmayan şikayetler üzerine harekete geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Dünyanın her yerinden aracıları Hindistan’daki varlıklarını hissettirmeye teşvik ediyoruz, ancak kuralları ve hizmet koşulları hiçbir zaman özel olarak anayasanın 14, 19 ve 21. maddelerine ve genel olarak anayasaya aykırı olamaz. “dedi bakan.

Chandrasekhar, sosyal medya firmalarının ayrımcılık yapamayacağını, ifade özgürlüğü ve mahremiyet hakkı ile anayasada yer alan vatandaşların haklarıyla oynayamayacağını kaydetti.

Bakan, bir endüstri kuruluşu olan Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) temsilcisini, yorum sunmak için 5 Temmuz olan son tarihi bir ay uzatmak için ikna edici bir neden vermediği ve önerilen kuralların uygulanması.

Hükümetin şikayetleri ele almak için endüstri liderliğindeki gönüllü bir mekanizmaya açık olup olmadığı sorusuna bakan olumlu yanıt verdi.

Hükümetin, paydaşların sunduğu, güvenilir olan her alternatifi kabul etmeye hazır olduğunu ve insanların endişelerini dile getirdiklerinde sosyal medya platformlarının kendilerine karşı sorumlu olduğunu hissetmeye başladıklarını söyledi.

Chandrasekhar, “Mevcut şikayet giderme mekanizması, uyulması gereken platformlar tarafından uyulmasından çok uzaktır. Bu nedenle, bu temyiz panelini endüstri öne çıkana ve güvenilir bir şey sunana kadar geçici bir mekanizma olarak düşünün.”

Kurallar, paydaşlardan gelen geri bildirimlere dayanarak sürekli gelişeceğini kaydetti.

Bakan, “Güvenlik, güven ve hesap verebilirlik bu kurallarda çok önemlidir.” Dedi.
genel-8