Kamu Tüketici Girişimi (PII), İçişleri Bakanlığı’ndan Sdek.Shopping adı altında faaliyet gösteren SDEK.Market şirketinin çalışmalarını kontrol etmesini istedi. Mayıs ayında Rusya’da çalışıyor ve Rusya Federasyonu’nda bulunmayan yabancı markaların mallarını veya şeylerini ulusal ortalamanın altındaki fiyatlarla satın almayı teklif ediyor. Ürünlerin belirtilen şart ve koşullara uygun olarak Rusya’ya ücretsiz olarak teslim edileceğini vurgulayan şirket, siparişlerin yalnızca peşin ödemeli olarak alınabileceğini vurguladı.OPI tahminlerine göre, Mayıs ayının başından bu yana, insanlar sitede toplam 1,3 milyar rubleden fazla 30.000’den fazla sipariş verdi. “Siparişin üzerinden bir ay geçmesine rağmen söz verilen mallar henüz müşterilere teslim edilmedi, firma parayı da iade etmiyor”— OPI’de belirtilmiştir.

OPI başkanı Oleg Pavlov, hizmet başlatıldığında lojistikteki önemli zorlukların zaten bilindiğini söyledi. Ayrıca, birçok Batılı perakendeci, bu nedenle de dahil olmak üzere Rusya Federasyonu’nda çalışmayı bıraktı. Ancak bu durum, yeni yurt içi hizmetin çalışmaya başlamasına engel olmadı ve ardından arz kesintileri ve bankacılık sektöründeki zorluklar nedeniyle yaşanan kesintilere değinen uzman, kızdı.

“Firma temsilcilerinin lojistik ve ödeme kısıtlamaları ile ilgili sorunlara atıfta bulunma girişimleri savunulamaz, şirket yaptırımlar ve ilgili kısıtlamalar uygulandıktan sonra faaliyetlerine başladı, yardım edemedi, ancak mücbir sebeplerle ilgili olmadığını biliyor”uzmanı ekledi.

Oleg Pavlov, SDEK’in eylemlerinde bir suç belirtileri olabileceğinden emin.Market – başkasının mülküne el koyma, hırsızlık hakkında konuşabiliriz.

Sdek.Shopping, teslimatta zorluklarla karşılaştıklarını doğruladı, ancak alıcıların yakın gelecekte siparişlerini alacaklarına dair güvence verdi. “Herhangi bir yeni ürünün piyasaya sürülmesi belirli zorluklarla birlikte gelir. Dünyadaki durum, malların geri alınması ve teslimi için başlangıçta geliştirilen planları kullanmamıza izin vermedi.”– Sdek.Alışveriş Dmitry Pivovarov genel müdürü söyledi.

Sorunlar arasında malların teslimatı, ödeme kısıtlamaları (Rus bankalarının kartlarının bloke edilmesine ek olarak) ve diğerlerini sıraladı. Şirket, birkaç günde bir nakliye güzergahlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Ayrıca, dolar cinsinden mallar için fon yabancı bir satıcının hesabına gelene kadar bekleyin. Dmitry Pivovarov, bu tür ödemelerin 30 gün ertelenebileceğini söyledi.

Ancak, bu alanda piyasada başka bir oyuncu var – Yandex Market ve bu konuda herhangi bir şikayet yok. Hizmet, doğrudan ithalatın bir parçası olarak yabancı üreticilerden bağımsız olarak mal satın alır. Bu ürünler, yalnızca şirketin Rusya’daki depolarında olduklarında pazar web sitesinde görünür.genel-22