Essential’dan eski mühendisler ve tasarımcılardan oluşan bir ekip tarafından inşa edilen, daha önce Osom OV1 olarak bilinen telefon, bugün yeniden adlandırılıyor ve yeniden kullanılıyor ve hepsi kripto adına. Bu öğleden sonra New York’ta, blok zinciri şirketi Solana, Osom ile işbirliği içinde yaptığı Saga adlı kendi cep telefonunu duyurdu. Fiyatı 1.000 dolar ve ön siparişler bugün açılıyor. 100 $ depozito gerekiyor ve Solana, Saga’nın 2023’ün ilk çeyreğinde gönderileceğini söylüyor.

Telefon 6.67 inç OLED ekrana, 512 GB depolama alanına ve 12 GB RAM’e sahip olacak. Qualcomm’un en yeni ve en büyük Snapdragon 8 Plus Gen 1 yongası tarafından desteklenecek. Ancak Solana CEO’su Anatoly Yakovenko’nun sözleriyle, çoğu gadget meraklısının ilgilendiği standart donanım özelliklerinden daha fazlası olan Saga, kriptonun “mobil olma” arayışına devam etmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu cihaz, kripto cüzdanları, Web3 ve NFT’ler evreninde yerleşik insanlar içindir ve benzersiz bir özellikle birlikte gelir: En azından kısa bir süreliğine Ethereum’a rakip olan Solana blok zincirine dayanan merkezi olmayan uygulamalar için destek. NFT satış hacmi. NFT pazarı Magic Eden, Solana cüzdan üreticisi Phantom ve kripto para borsası Orca, Saga ve Solana’nın yeni yazılım çabalarını desteklemek için anlaşma imzaladı.

Saga, Osom’un bu yılın başlarında önizlemesini yaptığı OV1 ile aynı tasarıma sahip.
Fotoğraf Chris Welch / The Verge

Osom onayladı Sınır OV1 ve Saga artık bir ve aynı, bu da bu cihazın şirketin ana odak noktası olduğu anlamına geliyor. Kurucu ve CEO Jason Keats, “Osom, Saga’yı inşa etmede Solana ile ortak olmaktan inanılmaz derecede heyecanlı” dedi. “Dünyanın geleceği Web3’ü desteklemek için yeni donanım şirketlerine ihtiyacı var. Geçmişteki eski ekosistemlerin yükü altında kalmadan geleceğe bakan bir ekosistem oluşturmak son derece heyecan verici.”

Solana Saga gelecek yılın başlarında gönderilecek.
Fotoğraf Chris Welch / The Verge

Bu “geçmiş eski ekosistemler” satırı, belki de Solana’nın bugün yaptığı diğer duyurulara atıfta bulunuyor: Solana Mobil Yığını, Android tabanlı Saga’da çalışacak açık bir dApp (merkezi olmayan uygulamaların kısaltması) Mağaza. Şirket, diğer Android cihaz üreticileri için de kullanılabilecek olan yeni yığını aracılığıyla mümkün olacak kripto-yerel uygulamalar, dijital hizmetler ve dijital ürünlerin büyük bir çoğalmasını öngörüyor.

Yakovenko bir Soru-Cevap oturumu sırasında “Bitcoin’in yayınlanmasından 13 yıl sonra Apple’ın geliştirici konferansında tek bir kripto duyurusu görmedik” dedi. “Sanırım bu bize bağlı olacak.”

Solana, geliştiricilerin Saga’ya erken erişim sağlayacağını iddia ediyor. Yakovenko, Solana’nın mobil yığınının ve yeni araçlarının, Samsung ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin dijital kripto ve NFT cüzdanlarından nasıl daha iyi bir deneyim sunacağı sorulduğunda, “Kendi kendine velayetin ne anlama geldiğini anlayan sert insanları hedefliyoruz” dedi.

Osom’un nispeten normal, gizlilik odaklı bir Android telefon – başka bir deyişle Essential Phone 2 – üretmesini umuyorsanız, bu oldukça önemli. Ve ayrıca karşı çıkıyor Osom’un anlattıklarını Android Polisi Mart ayında, şirketin OV1’in “1.000 doların çok altında” fiyatlandırılacağını tahmin ettiği zaman. Asıl test, hem Solana hem de Osom’un iddia ettiği gibi, Saga’nın 2023’ün başlarında gerçekten hedefe gönderilip gönderilmeyeceği olacak. Ve bunun gibi bir ürün için, tanıtımını alkışlayan heyecanlı Web3 meraklılarının oditoryumunun dışında uygun bir izleyici kitlesi olacaksa. HTC gibi deneyimli telefon üreticileri bile bu yola girdi ve gerçek bir etki yaratmayı başaramadı.genel-2