Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya, ünlü girişim firması tohum yatırımlarını “daha geniş bir kurucu grubu için daha alakalı” hale getirmeye çalışırken, Surge programı için kontrol boyutunu genişletiyor.

Girişim şirketinin, daha önce bölgedeki erken aşamadaki girişimlere 1 milyon ila 2 milyon dolar arasında yatırım yapan üç yıllık Surge programı için kontrol aralığının şimdi 300.000 ila 3 milyon dolar arasında değişeceği belirtildi.

Hareket, en güçlü ve etkili girişim yatırımcısı olan firmanın, Surge programı aracılığıyla desteklediği bazı erken aşamadaki girişimlerin, özellikle mevcut piyasa koşullarında daha fazla sermayeye ihtiyaç duyduğunu fark etmesiyle geliyor. Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya’da genel müdür olan Rajan Anandan, TechCrunch ile yaptığı röportajda, örneğin bir ürünü olmayan yerlerde – daha küçük çeklerle kimin yapabileceğini söyledi.

Anandan, Sequoia’nın değişikliği birkaç aydır formüle ettiğini söyleyerek, kararın mevcut piyasa koşullarına bir yanıt olduğu fikrini reddetti, ancak “bu bağlamda, daha da yardımcı olacağını” söyledi.

Yatırımlarının boyutu değiştikçe firma, genç girişimlerde daha fazla mülkiyet almak istemediğini söyledi. Yatırımlarına karşı özsermaye aralığı, tavan limit olarak %10 ila %20 arasında devam edecek, taban aralığında ise daha fazla esneklik olacağını söyledi.

Dalgalanma ekibi. Resim Kredisi: Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya

Sequoia, Y Combinator modeline benzeyen Surge programını 2019 yılında başlattı. Firma, yüzlerce başvuru ve yüz yüze görüşmeyi değerlendirdikten sonra her altı ayda bir 15 ila 20 girişim seçiyor ve bunları kohortlar halinde gruplandırıyor. Grup, seslerini bulmanın temellerini, en iyi uygulamaları öğrenmek ve akranlarıyla ilişki kurmak için 16 hafta harcar.

Bugüne kadar bu tür yedi kohortu yöneten firma, Surge programı aracılığıyla takip eden turlarda toplu olarak 1,5 milyar doları aşan 112 girişimi desteklediğini söyledi. Sequoia, “Surge girişimlerinin %20’sinden fazlası, onlarla ortaklık yaptığımızda lansman öncesiydi” dedi.

Bununla birlikte, kohortun boyutu önemli ölçüde değişmiyor. “15-20 rakamını seviyoruz. Kohort boyutlarımız kabaca aynı kalacak. Firmalara teknoloji, pazarlama ve finans konularında yardım eden kişiler arasında değişen Surge için 30 üyemiz var. Öğrendiğimiz şeylerden biri, kohortu mevcut boyutunda tutmanın, şirketlerimizin her birinde çok derinlere inmemize izin vermesidir” dedi.

Surge programındaki her katılımcı, bir 2 milyon dolar değerinde ek avantaj buna Google, Microsoft ve AWS ile bulut kredileri, kurumsal kartlar, popüler geliştirici, analiz, pazarlama ve iletişim araçları ve sigorta ve uyumluluk hizmetleri dahildir. Sequoia, bu firmaların erken müşteriler bulmasına yardımcı olur ve ayrıca onları A Serisi finansman için en iyi yatırımcılarla buluşturur.

Sequoia ayrıca Surge programı için ayrılmış bir fonu da ortadan kaldırıyor. Daha önce, erken aşama programı için iki kez 195 milyon dolar topladı, ancak şimdi doğrudan ana gemiden sermaye çekecek ve bu ayın başlarında bölge için 2,85 milyar dolarlık rekor fon açıklayacak. “Surge aracılığıyla her zamankinden daha fazla yatırım yapacağımızı güvenle varsayabilirsiniz” dedi.genel-24