Samsung neden Avustralya'da 9,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı?

Avustralya‘nin rekabet düzenleyicisi Perşembe günü bir mahkemenin yerel birime talimat verdiğini söyledi Samsung Elektronik hakkında yanıltıcı iddialar nedeniyle 14 milyon Avustralya Doları (9,65 milyon ABD Doları) ceza ödemek Su direnci bazı akıllı telefonlarında bulunan özellik.

Samsung Avustralya Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), bazı ‘Galaxy’ telefonlarının alıcılarını suya dayanıklılık seviyesi hakkında yanılttığını kabul etti. Düzenleyici şirkete ilk olarak Temmuz 2019’da https://www.reuters.com/article/australia-samsung-elec-regulator-idINS9N21Y008 dava açmıştı.

Regülatör, Mart 2016 ile Ekim 2018 arasında şirketin, telefonların havuzlarda veya deniz suyunda kullanılabileceğini iddia eden mağaza içi ve sosyal medya reklamları yayınladığını söyledi.

Ancak ACCC, akıllı telefonların düzgün çalışmadığını ve hatta suya maruz kaldıktan sonra tamamen çalışmayı durdurduğunu söyleyen kullanıcılardan yüzlerce şikayet aldı.

ACCC Başkanı Gina Cass-Gottlieb, iddiaların “bu Galaxy telefonları için önemli bir satış noktasının tanıtımını yaptı. Bir Galaxy telefonu satın alan birçok tüketici, yeni bir telefon almaya karar vermeden önce yanıltıcı reklamlara maruz kalmış olabilir” dedi.

SAMSUNG Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9