Roscosmos, bir zamanlar Rus ve Avrupa uzay ajanslarının Mars’ı keşfetmek için ortak görevi olan ExoMars-2022 projesiyle ilgili durum hakkında bilgi verdi. Geçenlerde Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin’in, ESA’nın Ukrayna’daki durum zemininde bu yılın Mart ayında ayrıldığı ExpMars-2022 göreviyle ilgili olarak ESA ile Roscosmos arasında müzakerelerin sürdüğünü açıkladığını hatırlayın. Ve bu tür müzakerelerin gerçeği büyük bir sürprizdi. Şimdi meselenin ne olduğu anlaşıldı.“Roscosmos ve ESA, biri AB topraklarında bulunan Rus ekipmanının Rusya’ya iadesi ve Rusya’nın topraklarında bulunan Avrupa ekipmanının ESA’ya iadesi olabilecek başka eylemler için durumu ve seçenekleri tartışmaya ve analiz etmeye devam ediyor. Rusya Federasyonu”– devlet şirketi Telegram kanalında yazdı.

Temmuz ayında, Avrupa tarafının projenin geleceğine karar vereceği ESA Üye Devletleri Konseyi’nin düzenli bir toplantısı planlanıyor. ExoMars-2022 projesinin daha fazla uygulanmasına ilişkin nihai karar, söz konusu toplantının sonuçları hakkında ESA’dan resmi bilgi aldıktan sonra Roscosmos tarafından verilecek.

Görünüşe göre, her şey ekipman değişimi ile bitebilir ve bitecek. Daha sonra Roskosmos, görevi bağımsız olarak veya yeni ortaklarla birlikte uygulamak zorunda kalacak.genel-22