Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus iş çevrelerinin BRICS ülkelerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) iş dünyası ile temaslarını yoğunlaştıracağını söyledi. Özellikle Rusya’da Hint zincir mağazaları açmak ve Çin otomobil, ekipman ve makinelerinin payını artırmak için görüşmeler sürüyor.

Aynı zamanda, Çin’den otomobil üreticileri Rusya pazarındaki paylarını artırmaya başladılar – Mayıs 2022’de bu oran %16,9’a ulaştı. Ve bir yıl önce (Mayıs 2021’de), “Çinlilerin” payı sadece %6,9’du. Sadece Rus ve Kore markaları daha yüksektir (sırasıyla %25,2 ve %24,7).Putin ayrıca BRICS’teki Rus varlığının genişlemesine de dikkat çekti. Çin ve Hindistan’a petrol arzında bir artış var ve tarım alanında işbirliği gelişiyor.

Rusya, BRICS ülkelerine önemli miktarda gübre ihraç ediyor. Rus bilişim şirketleri Hindistan ve Güney Afrika’daki faaliyetlerini genişletiyor ve uydularımız Brezilya’da kırk milyon kişiye televizyon yayını sağlıyor.


Vladimir Putin

Ayrıca Rusya’da, BRICS ülkelerinin para birimlerinden oluşan bir sepete dayalı uluslararası bir rezerv para birimi oluşturma konusu tartışılıyor, bu da uluslararası anlaşmalar için güvenilir alternatif mekanizmaların geliştirilmesine yardımcı olacak: “Rus finansal mesajlaşma sistemi, bankaları birbirine bağlamaya açık. beş ülke. Mir ödeme sistemini kullanma coğrafyasında bir genişleme var.

Bu yılın ilk üç ayında, Rusya’nın topluluk üyeleriyle olan ticareti %38 artarak 45 milyar dolara ulaştı.genel-22