Paralel ithalat yoluyla ülkeye ithal edilen akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve diğer elektronik ürünler Ozon online mağazasında satışa sunuldu. Bu, şirketin basın servisinin mesajına atıfta bulunarak “RIA Novosti” yayını tarafından bildirilmektedir.

Parallel Import kullanılarak ithal edilen ürünler Ozon’da mevcuttur. Paralel ithalat mekanizması altında ithal edilen akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve bunların bileşenleri de dahil olmak üzere Ozon’dan popüler elektronik markalarının satışına şimdiden başladık.


OzonDaha önce Svyaznoy’un paralel ithalat yoluyla elektronik ithalatının başladığını onaylayan ilk büyük perakendeci olduğu bildirilmişti. Samsung ve iPhone telefonları ve saatleri ile Play Station, Xbox ve Nintendo oyun konsolları Rusya’ya getirildi. Bu cihazlar, 24 Şubat’tan önce ithal edilen benzer ürünlerden %10-20 daha pahalıya satılacak.

Mayıs ayı başlarında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, paralel ithalat yoluyla Rusya’ya ithal edilmesine izin verilen malların bir listesini onayladı. Liste 50’den fazla kategori içeriyor.

21 Haziran’da Devlet Duması, üreticinin veya telif hakkı sahibinin rızası olmadan malları diğer ülkeler aracılığıyla satın almanıza izin veren paralel ithalatın yasallaştırılmasına ilişkin yasayı onayladı.genel-22