Şu anda, bir Star Wars rönesansının ortasındayız. Mandaloryalı Başlattı, Boba Fett’in Kitabı son zamanlarda devam etmek için çıktı ve Star Wars Celebration’ın belirttiği gibi… Önümüzdeki birkaç yıl içinde çok şey çıktı.

Ancak diziden diziye gelmeye devam edecek olan soru, “Anlamlı ve kaliteli olabilir mi?” sorusudur. Mandaloryalı bunu yaptı, Book of Boba Fett… kiminle konuştuğunuza bağlı. Ve bu Obi-Wan Kenobi Sezon 1 İncelemesinin size göstereceği gibi…kaliteyi yapabilirsiniz… zaman zaman işleri kırılma noktasına kadar germeye devam edebilirsiniz.

Ewan McGregor’un bir kez daha canlandırdığı Obi-Wan Kenobi, çoğu kişinin zihninde ön bölüm üçlemesinin en iyi bölümlerinden biriydi. Bu 6 bölümlük dizi, ‘Star Wars: Revenge of the Sith’ ve ‘Star Wars: A New Hope’ olayları arasında başına gelenleri gösteriyor. Ya da en azından, bu sürenin bir kısmı. Öğrendiğimize göre, Jedi Düzeni’nin çöküşünden bu yana 10 yıl geçti ve Tatooine’de Luke’u izleyerek Yoda ve Bail Organa’ya verdiği sözü tutuyor. Ve ilk bölümde çok açık olan şey… o bozuk bir Jedi.

Obi-Wan Kenobi 1. Sezon İncelemesi

Anakin’in (kendi eliyle) ve Jedi Düzeni’nin başına gelenlerden musallat olan Obi-Wan, dünyada sadece “var”. “Onu eğitmenin zamanı gelene” kadar Luke’a göz kulak olmak için anlamsız bir iş yapmak.

Bunun hakkında konuşmak için burada durmak istiyorum. Zihinsel depresyon açısından “kırılmış” olmasına aldırmıyorum ama adını vermeyeceğim belirli bir Star Wars filminde olduğu gibi (hangisinden bahsettiğimi biliyorsunuz…) sadece onu bu hale getiren şeyin kısa bir anını görebiliyoruz. yol ve zaman zaman anlatıyı incitir. Çünkü unutmayın, on yıl oldu ve bana (ve hayranlara) aradan geçen on yılda, onun üstesinden gelmesine ya da Jedi inancını takip etmesine yardımcı olacak hiçbir şeyin olmadığını söylüyorsunuz, “düşüncelerinize dikkat edin, Obi-Wan, sana ihanet ediyorlar.” Bunun yerine, görünüşe göre o kadar kırıldı ki, Güç güçleri çalışmıyor (daha sonraları), sadece başka bir Jedi yaklaştığında bile Ben’e cevap veriyor ve ihtiyaç anında “eski bir arkadaşa” yardım etmeyi reddediyor.

Bu…gerçekten Obi-Wan Kenobi değil, tıpkı “ondan önce” Luke Skywalker olmadığı gibi. Ve bu, gösterinin yaptığı birçok irfan uzantısından sadece biriydi.

Çünkü hikayenin ana konusu, Engizisyoncuları ve Darth Vader’ın emriyle Obi-Wan’ı avlamalarını içeriyordu. Rebels ve Jedi Fallen Order aracılığıyla birçok kişinin onlar hakkında bilgi sahibi olduğu ve Kenobi’yi Vader arka planda belirirken avlayacak olanlar olduğu için buradaki kalıba uydukları için Inquisitor’ların geri dönmesini sevdim. Sahneyi kurmak için erken ortaya çıkmaları ve ardından “3. Kız Kardeş”in (diğer adıyla Reva) belirli birini (onlara ulaşacağım, endişelenmeyin) Obi-Wan’a götürecek kadar ileri gitmesi gerçekten zekiydi.

İşte burada bir kez daha duraklamam gerekiyor. Çünkü özellikle ilk üç bölümden sonra bir sürü olumsuz insanın Reva, onun “kötü oyunculuğu” ve “aptal karakteri” hakkında konuştuğunu hatırlayabilirsiniz. Sonunda, hem Ewan McGregor’un hem de Lucasfilm’dekilerin saçmalığı durdurma konusunda açıklamalar yaptığı çok ırkçı yorumlara dönüştü. Bu konuda çok net olmama izin verin.

Birincisi, bu hiç de kötü bir oyunculuk değildi. Aday bir aktris, role ne koyacağını biliyor ve Moses Ingram çok iyi iş çıkardı. İkincisi, “kötü karakterine” gelince, durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız… o zaman Sith’i veya Engizisyoncuları o kadar iyi tanımıyorsunuz. 5. bölümdeki “vahiyinden” önce bile, tam olarak onun pozisyonundaki birinin yapacağı gibi davrandı. Unutmayın, Sith Kültürü’ndeki “İkinin Kuralı”, efendiyi öldürecek veya ünvanı geçecek kadar güçlü kılacak kadar uzun süre öğrenci olmaktır. Amacına ulaşmak için elinden gelen her şeyi yaptı, saldırgan ve öfkeli ya da başka türlü. Neredeyse onu defalarca yok etti, ama tam olarak ihtiyacı olduğunu hissettiği gibi davrandı. Artı, diğer Engizisyoncular da benzer şeyler yaptılar… ve kimse onlardan bahsetmedi.

Her neyse, komplonun katalizörü Reva’nın Obi-Wan’ın Bail Organa ile olan bağlantısını öğrenmesiydi… ve bu da kızı Prenses Leia’yı kaçırmaya dönüştü. Evet, bizden bir “gençlik sırrı” daha saklamayı başardılar ve… Dürüst olmak gerekirse bu konuda kafam karıştı. Çünkü ‘Boba Fett’in Kitabı’ incelememde belirttiğim gibi, bu hikaye irfanı genişletmekle yetinmiyor, bilinen irfandan mümkün olan herkesi ‘daha benzersiz’ yerine ‘daha eğlenceli’ hale getirmek için getirmekle yetiniyordu. ”.

Bu da bunun bir başka örneğiydi. Obi-Wan’la dalga geçmek için gerçekten genç bir “küstah Leia”ya ihtiyacımız var mıydı? Pek değil ve hem Obi-Wan’ın hem de Obi-Wan’ın A New Hope’a ulaştığını bildiğimize göre, sonun asla şüphe götürmediğini her zaman biliyorduk, tek gerçek soru oraya nasıl geldikleriydi.

Dahası, Leia’nın nasıl davranması gerektiğine asla gerçekten karar veremezler, çünkü bir an kendi yaşının çok ötesinde bilgelikle konuşmalar yapıyor ve diğer an… 10 yaşında bir çocuk gibi davranıyor. Bir kuruşta aralarında geçiş yapardı ve gösterdi. Açıkça söylemek gerekirse kötü bir karakter değildi ve Ewan/Obi-Wan ile harika anları oldu, ama genel olarak… bunu iyi ve özel hissettirmek için genel olarak o olay örgüsüne ihtiyacımız yoktu.

Ancak bu, başka bir karakterin aksine…

Ah evet, bu bölüm eğlenceli olacak. Çünkü bu dizi duyurulduğu andan itibaren Darth Vader’ın geri döneceğini ve Hayden Christensen’ın Revenge of the Sith’ten bu yana ilk kez rolünü yeniden canlandıracağını netleştirdiler. Şimdi, yüzeyde… ona gerçekten ihtiyacımız yoktu, sadece Rogue One ile yaptıklarına bakın. Ama burada… Hayden’ı hem Darth Vader formunda… hem de Anakin Skywalker formunda görmeyi önemli hale getirdiler. Darth Vader’ın en çok olduğu bölümler (Bölüm 3, 5 ve 6) Obi-Wan ve Anakin’in tarihini nasıl sonuna kadar kullandıkları için açık ara en iyi bölümlerdi. Prequel dönemindeki “tapınak düellosu” kimsenin görmediği bir şeydi ve şimdiki zamanda olanları taklit etmek için bunu kullanma biçimleri ustacaydı.

Ayrıca Vader’ın dürüstçe daha önce görmediğimiz bir yanını da gördük. Onu bir canavar olarak gördük (Rebels, Fallen Order, Rogue One, çizgi romanlar), ama burada… Obi-Wan’ın yakın olduğunu BİLDİĞİ için tek başına bir terördü. Obi-Wan’ı dışarı çıkarabilmek için insanları öldürdüğü ve işkence yaptığı köydeki sahnesi düpedüz ürkütücüydü. Anakin’in Mustafar’a karşı hissettiklerini hissedebilmesi için Obi-Wan’ı diri diri yakmaya çalışarak intikam alma arzusu gibi.

Son bölüme hızlıca ilerleyin ve “destansı rövanş” ihtiyacımız olan her şey ve daha fazlasıydı. Daha sonra ele alacağım küçük bir sorun vardı, ancak o dövüşle baştan sona gösterdikleri her şey Star Wars’un yaptığı en iyi şeylerden biriydi. Şakalaşma, dövüş, Güç’ün dövüşle birlikte kullanılması ve hatta ışıklandırma bile çok güzeldi! Anakin’in yüzünün açıkta olduğu bir sahne var ve üzerinde Obi-Wan’ın mavi ışın kılıcı ışığını görüyorsunuz ve “İşte duyduğumuz Anakin bu” diyorsunuz ve sonra ton değiştiğinde, ışık kayboluyor ve kırmızı kılıç ışığı parlıyor ve açık, “Bu Vader.”

Bir hayranın Twitter’da belirttiği gibi (ve bunun kasıtlı olması için dua ediyorum), ‘Yıldız Savaşları: İsyancılar‘, Ashoka, Vader’ın miğferinin sağ tarafını kesti, bu gösteride Obi-Wan sol tarafı kesti, ancak Anakin’i görmek için miğferi gerçekten çıkarabilen sadece Luke. Orası şiirdir.

Başka bir şey değilse, Obi-Wan ve Vader ile ne yaptıklarını görmek için bu diziyi izleyin, buna kesinlikle değer.

Dürüst olmak gerekirse, gerçekten zevk aldığım (ve bir yan ürün alacağımızı umduğumuz) bir başka olay örgüsü “Yol” hikayesidir. Ve (bildiğim kadarıyla) Star Wars ilminde daha önce değinildiğini düşünmediğim bir şey (lütfen yanılıyorsam beni düzeltin, tüm kitapları ve çizgi romanları okumadım). Temel olarak, İmparatorluk sadece Jedi’ları avlamaya çalışmıyordu, genç ya da yaşlı tüm Güç Duyarlı insanlardan kurtulmaya çalışıyorlardı. Yol, onların özgürlüğe giden “yeraltı demiryolu”ydu ve sadece geleceğin İsyancılarını değil, gerçeği öğrenen iltica eden İmparatorluk subaylarını da içeriyordu.

Ekrandaki kısa süresine rağmen benim için bu dizinin MVP’si Tala Durith oldu. Kendisiyle, göreviyle, birçok kişiyi öldürdükten sonra hayat kurtarmayı ne kadar çok istediğini ve o öldüğünde… acıttı. Artı, Yol aracılığıyla, gelecekte daha fazlasına yol açabilecek büyük bir isim düşüşü de dahil olmak üzere, diğer Jedi’ların Emir 66’dan sağ çıktığını öğrendik.

Owen Amca ve Beru Teyze’ye (son bölümde ne kadar harika olduğu göz önüne alındığında kesinlikle daha fazla ekran zamanını hak eden) ne kadar verdiklerine de şaşırdım, çünkü bu çatışmanın A New Hope gördüklerimizi yansıtan başka bir tarafını gördük. . The Path ve bu ikisi arasında, dizinin çoğuna hakim olan “Leia’yı kurtar” hikayesi yerine keşke daha fazlasını bulabilseydik.

Muhtemelen bu dizinin açık ara en büyük hatası, bilgi ve mantığın esnetilmesiydi. Örneğin, “mantık kırma” (IMHO) açısından en zayıf bölüm 4. Bölüm’ün bölümüydü. (kötü bir şekilde) olayların bir sahneden diğerine nasıl gittiğine dair. Tala’nın Obi-Wan’a iletişimde nereye gideceğini söylemesi de bunlardan biri… İmparatorluk subayları kelimenin tam anlamıyla birkaç adım ötede ve görünüşe göre… umurlarında değil. Sonra sadece AYAK UZAKTAN biriyle ilgilendiğinde… kimse fark etmedi veya umursamadı.

Ayrıca, son bölümde, Reva Luke’u öğrenir ve onun peşinden gider… ve yine de Tatooine’e nasıl ulaştığı tam olarak açık değildir ve bunu Obi-Wan’dan önce bütün bir günün geçmesini sağlayan bir zaman diliminde yapar. “Luke’u kurtarmak” için oraya gidin. Dikkat çekiciydi.

Bu beni irfana getiriyor. Dizi, Rebels, Rogue One ve A New Hope gibi şeylerde söylenenler açısından “ilgi kırmamak” için elinden gelenin en iyisini yaptı (gösterici, yazar ve yönetmen tarafından belirtildiği gibi). Ama bunu bir kırılma noktasına kadar uzattıklarını iddia ediyorum… ve gerçekten buna gerek yoktu. Leia durumu, Obi-Wan’ın ona yapmamasını söylediği için görünüşe göre ‘R2-D2 mesajında ​​ondan bahsetmediği’ bir örnek… ama bu çeşitli nedenlerle mantıklı değil. Luke’un Reva’nın saldırısına uğramasıyla aynı (mesaj kırıldığından beri Luke’un Vader’ın oğlu olduğunu nasıl anladığı belirtilmedi), çünkü geçmişte bir Sith tarafından saldırıya uğradığından açıkça bahsetmemişti. Düştüğü için “hatırlamadığını” söyleyebilirsiniz… ama bu zayıf.

Sonra Qui-Gon kamera hücresi vardı. Hepimizin geleceğini biliyorduk… ama GERÇEKTEN GEÇ geldi! Dahası, Obi-Wan’ın onu ON YIL boyunca duymamasının mantığı “görmeye hazır olmadığı”ydı. Bu… ayrıca gerçekten zayıf.

Son olarak, 6. bölümde Obi-Wan, bu sefer Anakin’i öldürmeye istekli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Hatta Qui-Gon’a (ruh içinde) bunu yapacağını söyler. Yine de, Darth Vader’ın kendisi tarafından dövüldüğü, kırıldığı ve hatta tüm günahlarından aklandığı zaman… bunu yapmıyor. Obi-Wan’ın kendisinin olduğu tehdide ilk elden nasıl tanık olduğu ve daha fazla insanı nasıl öldüreceği nedeniyle bu gerçekten mantıklı değil… bu yüzden Obi-Wan esasen Darth Vader’ın neden olduğu her ölümü onayladı… onu öldürebilirdi bile bu sefer net bir bilinçle. Artı, tüm “zayıflanmış Kuvvet güçleri” açısı gerçekten hiç mantıklı değildi çünkü Obi-Wan usta bir Jedi idi… ve yine de “duyguları” nedeniyle Gücü sonuna kadar kullanamadı mı? …Gerçekten?

Açık olmak gerekirse, Obi-Wan Kenobi Sezon 1 İncelememi bitirirken, genel olarak gösteriden gerçekten keyif aldım. Ewan McGregor parladı, The Path, Reva, Obi-Wan vs. Vader ve diğerleriyle ilgili hikayeler eğlenceliydi ve ne yaptıklarına bağlı olarak ikinci bir sezona karşı olmazdım. Ama bu seri çok daha fazlası olabilirdi…eğer…Obi-Wan gibi…geçmişi…ve geleceği bıraksalardı.

Obi-Wan Kenobi 1. Sezon İncelemesi

Özet

Güç, Obi-Wan Kenobi’yi bir kez daha çağırdı, ama bu gösteri güneşte geçirdiği zamana değer miydi? Obi-Wan Kenobi Sezon 1 İncelememizde öğrenin!


  • Obi-Wan Kenobi 1. Sezon İncelemesioyun-4