Ay yüzeyindeki bir fisyon yüzeyi güç sisteminin bir örneği.

Astronotların Ay’da kalmalarına güç verebilecek bir fisyon sistemi için potansiyel bir tasarımın bir örneği.
illüstrasyon: NASA

NASA, en az 10 yıl boyunca insan varlığını sürdürecek bir nükleer reaktör inşa etmek ve Ay’a taşımak istiyor. Bu amaçla, uzay ajansı Ay’a yerleştirilecek bir nükleer fisyon sistemi için tasarım konseptleri geliştirmek üzere üç şirket seçti. Artemis programı.

Salı günü, NASA ilan edildi Lockheed Martin, Westinghouse ve IX (Intuitive Machines ve X-Energy’nin ortak girişimi) ile sözleşme imzaladığını söyledi. Sözleşmeler ABD Enerji Bakanlığı (DOE) ile ortaktır ve her biri yaklaşık 5 milyon dolar değerindedir. NASA’ya göre fonlar, bu şirketlerin Ay’da en az 10 yıl dayanabilen 40 kilovatlık bir fisyon güç sistemi için ilk tasarım konseptlerini geliştirmelerini sağlayacak. Firmalar konsept tasarımları üzerinde 12 ay boyunca çalışacak.

Bir fisyon reaktörü, ağır atom çekirdeklerini daha hafif çekirdeklere bölerek çalışır ve bu da bir yan ürün olarak enerjiyi serbest bırakır. Fisyon reaktör sistemi, uranyum yakıtlı bir reaktör çekirdeği ve nükleer gücü kullanılabilir enerjiye dönüştürmek için bir sistem içermelidir. Önce NASA ve DOE aranan Kasım 2021’de bir fisyon güç sistemi önerileri için.

Neden nükleer enerji? Fisyon sistemlerinin temel faydaları, dayanıklı, hafif ve nispeten güçlü olmalarıdır. Bu özel ay nükleer reaktörü, Dünya’ya monte edilmeli ve Ay’a taşınmak için bir rokete sığmalıdır. Bu nedenle, zorunda tartmak 13.200 pound’dan (6.000 kilogram) daha az ve 12 fit genişliğinde (4 metre) bir silindire sıkıştırın.

Nispeten küçük olmasına rağmen, nükleer reaktör Ay’daki ve hatta belki de Mars’taki operasyonlara güç sağlamak için kullanılacaktı. Reaktör, geziciler, bilim deneyleri için güç sağlamak ve ayrıca potansiyel olarak Ay’ın kaynaklarını su ve roket yakıtı üretmek için kullanmak için kullanılacak. NASA’ya göre. NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’nde fisyon yüzey gücü proje yöneticisi Todd Tofil, “NASA ve DOE, tamamlandığında Ay ve Mars’ın uzun vadeli insan keşfine doğru inanılmaz bir adım olacak bu önemli ve zorlu gelişme üzerinde işbirliği yapıyor” dedi. dedi bir Beyan.

NASA, insanları 2025’ten önce Ay’a geri döndürmeyi ummakla kalmıyor, aynı zamanda ay yüzeyinde sürdürülebilir bir insan varlığı kurmak ve potansiyel olarak Ay’ı Mars gibi başka yerlere fırlatmak için kullanmak istiyor. Ayrıca bir Lunar Gateway (Ay’ın etrafında dönen bir uzay istasyonu) ve bir Artemis Ana Kampı (Ay’ın yüzeyinde bir istasyon) inşa etme planları da var.

Dünya’nın doğal uydusu hakkında öğrenecek daha çok şey var ve ay yüzeyinde uzun süre kalmak, astronotların çevreyi tanımalarına kesinlikle yardımcı olacaktır. Ancak bunu yapabilmek için cihazlarını bir tür güç kaynağına bağlamaları gerekecek. Önerilen fisyon sistemi bu yönde bir adımdır.genel-7