Artemis programı kapsamında NASA, Ay’da çalışabilen küçük bir nükleer reaktör tasarlamak için üç şirket seçti. Böyle bir cihaz gün ışığına çıkarsa, uzay fethi alanındaki etkileri çok büyük olacaktır.

Ay nükleer fisyon reaktörü

Bu projede Enerji Bakanlığı ile ortaklaşa çalışan Amerikan uzay ajansının amacı, 40 kilowatt güç üretim kapasitesine veya girişin tam şarjına eşdeğer bir nükleer fisyona dayalı bir sistem geliştirmektir. -seviye Nissan Leaf elektrikli araç. Ancak reaktör bunu sürekli olarak üretebilecek ve NASA bunu en az on yıl boyunca yapabilmesini istiyor.

aynı kategoride

Bir Falcon 9 kalkıyor.

SpaceX sadece 36 saatte 3 fırlatmayı tamamladı

Diğer güç sistemlerine kıyasla nispeten küçük ve hafif olan fisyon sistemleri güvenilirdir ve konum, mevcut güneş ışığı ve diğer doğal çevre koşullarından bağımsız olarak sürekli güç sağlayabilir. “, ayrıntılarda NASA Bir basın açıklaması. Birçok araştırmacının halen üzerinde çalıştığı yıldızların kalbinde bulunan koşulları yeniden üretmeyi mümkün kılan nükleer füzyon ile karıştırılmaması gereken nükleer fisyon, nükleer santrallerde zaten insanlık tarafından kullanılmaktadır.

NASA böyle bir sistemi en az on dört yıldır düşünüyor ve seçtiği konseptin on yılın sonunda uydumuzda test edilmesini umuyor.

Üç kazanan kim?

Uzay ajansı, üç farklı şirketin konseptini seçti ve her birine tasarımı için toplam 5 milyon dolar verecek.

İlk şirket, ABD Savunma Bakanlığı tarafından nükleer enerjiyle çalışan bir uzay aracı geliştirmek üzere seçilen Lockheed Martin’dir. Lockheed Martin, uzay sektörüne alışmış bir çok deneyime sahip bir firmadır, aynı zamanda dünyanın lider savunma ve güvenlik firmasıdır. Ayrıca Artemis programındaki astronotların taşınacağı Orion kapsülünün de orijininde ve NASA’nın Mars’a gönderdiği çeşitli gezicilerin tasarımına katıldı. Şirket, nükleer reaktörün geliştirilmesi için BWXT ve Creare ile ortak olacak.

NASA tarafından seçilen ikinci firma Westinghouse ve Aerojet Rocketdyne ile ortak olacak. 2006 yılında Toshiba tarafından satın alınan Westinghouse, nükleer yakıt gruplarının tasarımı ve üretiminin yanı sıra yeni nükleer santrallerin geliştirilmesi ve inşasında uzmanlaşmıştır.

NASA ile yapılan sözleşmeden yararlanan en son şirket, Intuitive Machines ve X-Energy arasındaki ortak girişim olan IX. İki rakibinin aksine, IX genç firmalardan oluşuyor, sırasıyla 2013 ve 2009’da kurulmuşlar.Intuitive Machines yeni ay ekonomilerinde uzmanlaşmış ve Artemis programının bir parçası olarak NASA ile başka sözleşmeler yapmış durumda. X-Energy, nükleer reaktörler ve yakıtlar için bir mühendislik ve tasarım şirketidir. IX, Boeing ve Maxar ile işbirliği yapacak.

Sanatçının Lunar Gateway istasyonu izlenimi.Sanatçının Lunar Gateway istasyonu izlenimi.

Ay yörüngesinde olacak ve astronotların kalacağı Lunar Gateway istasyonunun sanatçının izlenimi. sürekli. Resim: NASA

Bu teknolojinin önemi

Bir hatırlatma olarak, Artemis programı insanları Ay’a geri döndürmeyi ve aynı zamanda orada sürekli astronotlar tarafından işgal edilecek kalıcı bir üs inşa etmeyi planlıyor. Bir veya daha fazla nükleer reaktörle, enerji artık uzun ve uzak uzay yolculukları için bir sorun olmayacaktı, bu atılım aynı zamanda Mars’ın fethinde ileriye doğru büyük adımlar atmamıza da izin verebilirdi. Ayrıca, teknoloji, olası derin uzay araştırmalarının anahtarı olan nükleer tahrik sistemleri için önemli keşiflere de yol açabilir.

Faz 1 ödülleri, NASA’nın, eksiksiz bir uçuş sertifikalı fisyon güç sisteminin ortak geliştirilmesine yol açabilecek endüstriden kritik bilgiler elde etmesine izin verecek. Yüzey fisyon gücü teknolojileri, NASA’nın güç üretmek için reaktörleri kullanan nükleer tahrik sistemlerinin olgunlaşmasına da yardımcı olacaktır. Bu sistemler derin uzay keşif misyonları için kullanılabilir “, NASA’nın basın açıklamasında açıklıyor.

Uzun yıllara yayılan Artemis programı çok yakında başlamalı ve insanlığın inanılmaz bilimsel ilerlemeler elde etmesine izin vermelidir. Uzayda enerji üretme potansiyeline ek olarak, bu program aynı zamanda astronotların gezegenimizde olduğu gibi Ay’da da kendilerini konumlandırmasına izin verecek olan Dünya dışında ilk GPS sistemini taramalıdır.genel-16