Birisi bir ürün satın almayı düşündüğünde, genellikle diğer insanların o ürün hakkında ne düşündüklerini görmek için yorumları okurlar. Topluluğun geri bildirimi, teraziyi bir şey satın alıp almama lehine çevirebilir. Bununla birlikte, örneğin, samimiyetsiz bir inceleme sizi yanlış bir cihaz satın almaya yönlendirebilir. Bu yüzden Meta yakın zamanda güncellendi onun Topluluk Geri Bildirim Politikası ABD’de, insanların yorumlarının “gerçek satın alma deneyimlerine dayandığından” emin olmak ve yanıltıcı ve potansiyel olarak rahatsız edici geri bildirimleri platformlarından uzak tutmak (aracılığıyla) TechCrunch).

Yeni Topluluk Geri Bildirim Politikası, Facebook ve Instagram’da ne tür geri bildirimlere izin verildiğine ilişkin net yönergeler sağlar. Açıkça yasaklar:

  • Mali veya kişisel çıkar için başkalarını aldatmak ve sömürmek için topluluk geri bildiriminin manipüle edilmesi.
  • Birisine olumlu veya olumsuz puanlar, incelemeler veya cevaplar vermesi için rüşvet verme girişimi olan teşvik.
  • ilgisizlik. Meta’ya göre, her inceleme ilk elden deneyime dayanmalı ve ürünün ve/veya işletmenin kullanım amacı ile ilgili olmalıdır.
  • “Aşırı derecede grafik, kışkırtıcı, şiddet içeren, ayrımcı veya tehdit edici” medya içeren sansürsüz veya uygunsuz içerik.
  • İstenmeyen e-posta. Her geri bildirim, diğer şeylerin yanı sıra, etkileşim tuzağına düşmeyi ve yüksek sıklıkta içerik göndermeyi, paylaşmayı veya tanıtmayı yasaklayan Meta’nın Spam politikalarına uygun olmalıdır.

Meta’nın yeni geri bildirim politikasını nasıl uygulayacağına gelince, şirket, tüm geri bildirimlerin uyumlu olmasını sağlamak için otomatik teknoloji ve insan gözden geçirenleri kullandığını paylaştı. Bununla birlikte, teknoloji devinin belirttiği gibi, insan incelemeciler de dahil olmak üzere “uygulama mekanizmalarının” neyin tamamen uyumlu olup neyin olmadığını öğrenmesi zaman alabilir. Platformlarından birinde “şüpheli bir inceleme” bulursanız, Meta teşvik eder. rapor edeceksin. Facebook’ta kullanıcılar, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunarak böyle bir yorumu işaretleyebilir veya Instagram’daysa, incelemede basılı tutarak veya sola kaydırarak bunu yapabilirler. İşletmeler, Commerce Manager’da şüpheli bir incelemeyi bildirebilir.telefon-1