İnternet Geliştirme Enstitüsü (IRI), video oyunu geliştiricileri için neredeyse hiç fon olmadığını söyledi. 2020-2021 için 13 milyar rubleden sadece 123 milyonu “yazılım ve oyunlar” yönünde hibelere harcandı.Bunun nedeni son derece kısa zaman dilimidir. Finansman şartlarına göre, normal bir oyun yaratmak için yeterli olmayan oyunların oluşturulması için 9 ay ayrıldı. İran İslam Cumhuriyeti temsilcilerine göre, oyun projeleri basitçe yarışmaya getirilmedi.

Tam teşekküllü oyun projeleri Aralık 2021’de desteklenmeye başlandı ve bu yılın başından bu yana onlar için yaklaşık 400 milyon ruble tahsis edildi. Yıl sonundan önce bir milyar daha planlanıyor. Aynı zamanda tüm projeler faturalı olarak geliştirilmektedir. Yani yazarlar 2022-2024 döneminde para alacaklar.

Şimdiye kadar devlet desteği çerçevesinde “Kozmosumuz” ve “Moskova 41” projeleri yayınlandı. Bunlar AR teknolojilerini kullanan mobil uygulamalardır. Birincisi Rus kozmonotiğinin gelişim tarihine, ikincisi 1941-42’de Moskova savaşına ayrılmıştır. Her ikisinin de, uzmanlara göre aldatılan yüksek notları var. Bu mobil projelerin geliştirme maliyetleri açıklanmadı.

Steam’deki açıklamaya göre, Rusya tarihindeki çığır açan olaylar ve insanlar hakkında ücretsiz bir eğitim projesi olan “Hacimli Tarih” de var. Moskova’nın 1612’de Polonyalılardan kurtarılmasına, 1945’te Reichstag’ın ele geçirilmesine ve 1961’de Gagarin’in kaçışına ayrılmış bölümler var. Bu proje, bir HTC Vive VR kulaklığı gerektirir. Bu arada, oyunun lansmanla ilgili sorunları vardı ve uzmanlara göre geliştirme maliyeti büyük ölçüde şişirildi.

Medya: Rus oyun geliştiricileri devlet hibeleriyle ilgilenmiyor
“Büyük Tarih”

Tahmini gelişme miktarı 6 milyon rubleyi geçmemesine rağmen, “Hacimsel Tarih” in geliştirilmesi için 60 milyon ruble istediler, en az 20 milyon aldılar.

Daha önce, Devlet Duması, Rus Muhafızlarının imajını oyunların yardımıyla iyileştirmeyi önerdi. Bu proje de hibe yoluyla finanse edilecektir.genel-22