Pandeminin başlangıcında, konuşma terapisi uygulamalarına olan talep hızla arttı. BetterHelp ve Talkspace gibi önde gelen oyuncular, ilk birkaç oyun boyunca indirmelerinin neredeyse iki katına çıktığını gördü. 2020’de aylarca sokağa çıkma yasağı. Şimdi, Senatör Elizabeth Warren (D-MA) gibi milletvekilleri, bu şirketlerin kullanıcılarının gizliliğini nasıl koruduğuna dair ayrıntılar talep ediyor.

BetterHelp ve Talkspace yöneticilerine gönderilen mektuplarda Perşembe günü, Warren – Sens. Cory Booker (D-NJ) ve Ron Wyden (D-OR) ile birlikte – akıl sağlığı şirketlerini uygulamalarının hastalarından elde edilen verileri nasıl topladığını ve kullandığını açıklamaya çağırdı. Kanun koyucular özellikle, uygulamaların çevrimiçi reklamcılar, veri komisyoncuları ve Facebook gibi sosyal medya platformları ile ilişkileri ve bu ilişkilerin kullanıcılara nasıl ifşa edildiği hakkında bilgi istedi.

Şirketlerin gizlilik politikalarını gözden geçiren senatörler, “ne yazık ki, şirketiniz ve benzer akıl sağlığı platformları tarafından kullanılan politikaların, savunmasız tüketicileri korumaya oldukça az ilgi gösteren üçüncü taraf Büyük Teknoloji şirketlerine ve veri komisyoncularına izin vermesi mümkün görünüyor. ve kullanıcılar, son derece gizli kişisel ve tıbbi bilgilere erişmek ve bunları kullanmak için.”

mektup şöyle Mozilla Vakfı tarafından Mayıs ayında yayınlanan bir rapor, tüketicileri çevrimiçi konuşma terapisi uygulamalarının zihinsel sağlık verilerinden yararlanabileceği konusunda uyardı. Hem BetterHelp hem de Talkspace, bir kullanıcının tıbbi verilerini rızası olmadan satmama sözü verirken, araştırmacılar, bir hastanın adı, telefon numarası ve e-postası gibi kişisel bilgilerin reklam ve pazarlama amacıyla üçüncü taraflarca satılabileceğini veya bunlara erişilebileceğini belirledi.

Kişisel bilgiler tıbbi veriler kadar hassas olmasa da, yine de bir kullanıcının hayatına ilişkin samimi öngörüleri ortaya çıkarabilir. Örneğin, Jezebel 2020’de rapor edildi BetterHelp, bir hasta ve terapist arasındaki mesajların meta verilerini Facebook ile paylaştı. Veriler bu mesajların içeriğini içermez, ancak çevrimiçi pazarlamacıları bir kullanıcının uygulamayı ne sıklıkta ve nerede kullanabileceği konusunda uyarabilir.

Senatörler, “Bu verilerin anonim olduğunu iddia etseniz bile, üçüncü taraflara önemli ve tanımlayıcı bilgiler sağlayabilir” dedi. 2019’dan alıntı yapmak MIT Teknoloji İncelemesi ders çalışma bireysel kullanıcı kimliklerini oluşturmak için birden fazla anonimleştirilmiş veri parçasının nasıl kullanılabileceğine dair.

Warren’ın mektubu, ABD’deki veri satışlarını düzenlemek için daha geniş bir baskının ortasında geliyor. Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi, Perşembe günü kapsamlı gizlilik yasasını işaretlemeye hazırlanıyor. Son birkaç yılda en yakın milletvekilleri bir anlaşmaya vardı. Geçen hafta, Warren, Yargıtay’ın geri almaya hazır olduğu için konum ve hassas sağlık verilerinin satışını yasaklayacak kendi önlemini sundu. Karaca – Wade.

Pandemi, terapi uygulamalarının popülerleşmesinde önemli bir rol oynasa da şirketler, Shane Dawson ve Philip DeFranco gibi popüler influencerlara da yıllar önce uygulamalarının reklamını yapmaları için ödeme yaptı. Bu reklam kampanyası, 2018’de hayranların YouTuber’ları, kalifiye olmayan terapistleri işe almakla suçlanan uygulamalarla izleyicilerinin zihinsel sağlık sorunlarından kâr elde etmekle suçlamasının ardından tartışmalara yol açtı. tarafından bildirildiği gibi Atlantik Okyanusu.genel-2