Mesajları düzenleme ve göndermeyi iptal etme yeteneği, bu ayın başlarında duyurulan iOS 16’nın amiral gemisi özelliklerinden biriydi, ancak Apple’ın yazılımının en son sürümünü kullanmayan birine mesaj gönderiyorsanız, işlevsellik iyi çalışmayabilir. En yeni iOS geliştirici beta 16, yeni düzenlenebilir iMessage’ların iOS 16’ya sahip olmayan iPhone’larda alınmasına izin vermek için karmaşık bir geçici çözüm içerir. 9to5Mac raporlar. Daha eski bir iPhone veya Android kullanan bir iMessage grup sohbetindeki herkes için can sıkıcı olabilir.

Bir mesajın düzenlenmiş sürümünü görmek yerine, iOS 16’nın ikinci beta sürümünü çalıştıran biri, yazılımın daha eski bir sürümüne sahip bir cihaza gönderilen bir iMessage’ı düzenlemeye çalışırsa, ikincisi düzenlemeyi ikinci metin, önünde “Düzenlenecek yer. iOS 16’nın önceki geliştirici betaları, iOS 16 olmayan bir cihaza gönderilen bir mesajı düzenlemeye çalışırken hiçbir şey göndermiyordu. Ancak yeni yaklaşım, birden fazla mesaj görecek olan alıcı için oldukça dağınık görünüyor. 9to5Mac Apple’ın yazılımının, düzenlenmiş bir sürüm gönderildikten sonra orijinal mesajı otomatik olarak silemediğini bildirdi.

Çoğu iPhone sahibi için, iOS 16’nın 2017’nin iPhone 8’ine geri dönen cihazlar için mevcut olacağı göz önüne alındığında, Apple’ın yazılımının yeni sürümlerini kullanıma sunma konusunda çok hızlı olduğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile, sorunun uzun süre devam etmesi pek mümkün değil. Ancak yine de iMessage grup sohbetlerinde Android kullanıcıları veya 2017 öncesi iPhone kullanan herkes için can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, düzenlenmemiş bir mesajı görüntüleyebilmenin avantajları olabilir.

Bu, iOS ve Android arasında gönderildiğinde emoji tepkilerinin (diğer bir deyişle “geri dönüşler”) tarihsel olarak nasıl ele alındığına benzer bir karışıklıktır. Ancak burada, Google’ın iOS’tan gönderilen geri bildirimleri doğru bir şekilde ayrıştırmak için mesajlaşma uygulamasını güncellemesiyle ve Apple’ın iOS 16 ile benzer bir güncellemeyi planlamasıyla, yavaş yavaş soruna bir çözüm ortaya çıktı. Düzenlenebilir iMessage’lar için sonunda benzer bir çözümün ortaya çıkacağını umuyoruz.genel-2