iOS 16 beta sürümünde Apple, CAPTCHA’ları atlamanıza izin veren bir özellik uyguladı! Bunlar robot olmadığınızdan emin olmak için tasarlanmış doğrulama araçlarıdır. Bir iPhone’unuz varsa, “Otomatik doğrulama” sayesinde gelecekte yeni hesaplar oluşturabilecek ve web sitelerine daha kolay giriş yapabileceksiniz.

Keşfedilmemiş bir Google botu, insanlığa sızmak isteyen gelecekten bir android mi yoksa her resmi bir yangın musluğu ile seçmek zorunda kalmaktan bıktınız mı? Apple, iOS 16’da “Otomatik İnceleme” adlı bir özellik tanıttı.

iOS 16’nın ilk betalarında varsayılan olarak bulunan bu seçenek, ” altında bulunabilir.ayarlar” >”Apple kimliginiz” >”Şifreler ve GüvenlikÖzellikle, Otomatik Doğrulama özelliğini açtığınızda, iCloud, bir web sitesinde veya uygulamada kimlik doğrulaması yaparken bir CAPTCHA doldurma ihtiyacını ortadan kaldırarak Apple Kimliğinizi ve cihazınızı arka planda otomatik ve güvenli bir şekilde doğrular.

Apple, aşağıdaki açıklayıcı videoda bu işlevin nasıl çalışması gerektiğini açıklıyor.

Daha sezgisel ama aynı zamanda engelsiz bir kullanıcı deneyimi için özel erişim belirteçleri

Apple’ın bu özelliği, şirketin Özel Erişim Belirteçleri dediği şeye dayanır. Apple, CAPTCHA’lara girmenin artık gerekli olmadığını açıklıyor. Çünkü bir web sitesine ulaştığınızda, Face ID, Touch ID veya bir şifre kullanarak iPhone’a zaten kaydolmuşsunuzdur.

Bunların hepsi, bir bot tarafından pek gerçekleştirilemeyecek ve bir web sitesine, web sitesine erişmeye çalışan kullanıcının insan doğası hakkında zaten bilgi verebilecek eylemlerdir. Dolayısıyla Özel Erişim Simgesi, web sitelerine sizin bir bot değil, bir insan olduğunuzu söyleyen bir tür sanal güven işareti olacaktır.

CAPTCHA'ları değiştirmek için Apple Özel Erişim Simgeleri

Apple’ın Özel Erişim Belirteçleri, CAPTCHA’ların yerine nasıl çalışır / © NextPit.

Bir web sitesinin veya uygulamanın sunucusu daha sonra bu sanal rozetleri iPhone’unuzdan isteyebilir. Bu rozetler hiçbir koşulda kişisel verilerinize doğrudan bağlı değildir ve bir web sitesini birkaç kez ziyaret etseniz bile takip edilmenize izin vermezler.

Sadece Apple siteye “Tamam, güven bana, yüzünü taradım veya Apple kimliğini biliyorum, o iyi bir adam” diyor. Bu talep alışverişi ve belirteçlerin transferi, tarafından geliştirilen bir protokole göre gerçekleştirilir. IETF (İnternet Mühendisliği Görev Gücü, bir İnternet standardizasyon kuruluşu).

Uzun vadede, Apple’ın fikri yalnızca kullanıcı deneyimini daha sezgisel ve akıcı hale getirmek değil, aynı zamanda daha erişilebilir kılmaktır, çünkü CAPTCHA’lar bazı kullanıcılar için bir engel olabilir.

Yeni özellik, tüm iOS 16 cihazlarında ve aynı zamanda MacOS Ventura çalıştıran Mac’lerde kullanılabilecek. Cloudfare veya Fastly gibi bazı sektör temsilcileri, Apple’ın bu özel erişim belirteçlerini destekleyeceklerini zaten duyurdular. Bu nedenle, iOS 16 resmi olarak Eylül ayında piyasaya çıkar çıkmaz uyumlu web sitelerinin ve uygulamaların sayısı zaten çok büyük olacak.

Apple’daki bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? CAPTCHA’lar kadar güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? CAPTCHA’lar web üzerinde gerçek bir engel midir?genel-27