Intel’in Arc A380 ayrık grafik kartı nihayet kabaca tam olarak tahmin ettiğimiz zaman diliminde Çin’de piyasaya sürüldü ve birkaç ilk inceleme yayınlanmış olsa da, daha bütünsel bir genel bakış görmemiştik, bu yüzden bazı Çinlilerimize ulaşmaya karar verdik. meslektaşlar. A380 GPU için sağlanan resmi verilere ulaştık; bu, Intel’in tonlarca potansiyele sahip ilk gerçek bağımsız grafik kartının hikayesini anlatıyor.

Intel A380 GPU kararı: Şimdilik GTX 1650 ve RX 6400 ile takaslar iyi ama FineWine™ gibi eskiyecek (ahem)

Önce teknik özelliklerle başlayalım.

Intel Arc A380 grafik kartı, TSMC N6 süreci üzerine inşa edilmiştir ve şirketin ilk ayrık grafik kartı lansmanıdır. GPU’nun gerçek Çin MSRP’si 880 Yuan, ancak KDV’den sonra (%17) neredeyse 1030 Yuan’a çıkıyor. Bununla birlikte, ABD MSRP’sinin KDV öncesi fiyatlandırmadan ziyade Yuan cinsinden KDV sonrası fiyatlandırmaya daha yakın olmasını bekliyoruz. 1024 FP32 çekirdeğe (her Xe çekirdeğinde 128 FP32 çekirdeğe sahiptir) ve 16Gbps hızında 6GB GDDR6 belleğe sahiptir. 96 bit veri yolu genişliğiyle eşleştirilen bu, 192 GB/sn’lik bir bant genişliği ile sonuçlanır – sınıfındaki bir kart için fazlasıyla yeterli. GPU’nun TBP’si 75W ila 87W arasında yapılandırılabilir ve saat hızı buna göre 2 GHz ila 2.35 GHz arasında yapılandırılabilir.

İlginç bir şekilde Intel, “87W’nin üzerinde” bir seçeneğe de izin veriyor – muhtemelen şimdiye kadar gördüğünüz özel GPU’lar 2.35 GHz’i aşan saat hızlarına ulaşmak için bunu kullanıyor. Bu nedenle Intel Arc A380 GPU, XeSS gibi AI yükseltme teknolojisiyle birleştirilen 4 TFLOP ila 4.8 TFLOP GPU’dur – 1080p giriş seviyesi oyun segmenti için yeterli olmalıdır. Daha ileri gitmeden önce, Intel Arc A380’in tam blok şeması:


Şimdi sulu kısma gelelim. Daha önce sızdırılan 6 oyunun testlerini zaten gördük ve bu arenaya en az 20 oyun daha ekleyebiliriz. Kıyaslamalarla, daha fazlası her zaman daha iyidir ve 32, verilerinizin istatistiksel olarak anlamlı olmaya başladığı nokta olarak kabaca kabul edilir. Bununla birlikte, Intel’in resmi kılavuzunda ne kadar şeffaf olduğundan son derece etkilendik (aşağıda göreceğiniz gibi). İlk olarak, test yapılandırmasına bakalım:

Resmi testlerdeki tüm testler, 32 GB 3200 MHz DDR4 RAM ve Windows 11 işletim sistemi ve 4 TB NVME SSD ile Intel Core i5 12600k kullanılarak yapıldı. Aralarında sadece GPU’lar, yani GTX 1650, RX 6400 ve Intel Arc A380 takas edildi. Testler neredeyse bir ay önce yapıldı, bu nedenle sürücü performansının bu süre zarfında neredeyse kesinlikle artacağını belirtmekte fayda var:

Gördüğümüz gibi, Intel Arc A380, AMD RX 6400 ve (daha az nadiren) NVIDIA GTX 1650 ile darbeler alıyor. Aslında Total War: Troy, Naraka Bladepoint, The Witcher 3 ve F1 2021’de RX 6400’ü geride bırakıyor. Bu resmi belgedir, Intel’in yaklaşmakta olan GPU’su hakkında tek taraflı bir hikaye sunmamış olması oldukça güzel. İşte hikayenin gerçekten ilginçleştiği yer de burası. FineWine™, AMD hayranlarının ve bu sitenin okuyucularının çok aşina olacağı bir terimdir ve AMD’nin nakit sıkıntısı çektiği ve zayıf olduğu günlerde devam eden lansman sonrası sürücü geliştirmesini tanımlamak için popüler bir terimdi.

Intel Arc A380, optimize edilmiş sentetik iş yüklerinde RX 6500 XT’yi bile kesinlikle eziyor

Burada gördüğümüz de benzer şekilde bir FineWine™ senaryosu. Genişletmeme izin verin: Intel Arc A380, 3DMark’ın TimeSpy karşılaştırmasında GTX 1650 ve RX 6400’ü kesinlikle eziyor ve hatta RX 6500 XT’yi bile geride bırakıyor. Çok açık bir şekilde, donanım potansiyeli tam orada ve sadece yazılım eksik. Geliştirme ekibinin bu sentetik kıyaslama için optimize edilmiş sürücülere sahip olması gerektiği açıktır – ve donanımın gerçek kilitli potansiyelini gösterir. Hatırlamamız gereken şey, NVIDIA ve AMD’nin GPU’ları için sürücü kodunu optimize etmek için on yılları olduğu ve Intel’in birkaç yıl önce ayrı GPU’lar oluşturmaya başladığıdır (Larabee tartışmasına girmeyelim).

3DMark Timespy’da gördüklerimize dayanarak, Intel Arc A380 (ABD’deki fiyatına bağlı olarak) oyuncular için mutlak bir pazarlık olabilir. Sürücülerini geliştirmeye devam etmek ve burada gördüğümüz performans potansiyelini sunmak Intel’in sorumluluğundadır. Sonuçta, günün sonunda önemli olan tek şey, Intel’in dolar başına değer önermesi başına performansını sunup sunamayacağıdır.


Intel Arc A380 söz konusu olduğunda, bilgi işlem iş yükleri bir kez daha karmaşık bir hal alıyor. HandBrake’de hem GTX 1650 hem de RX 6400’ü kolayca geride bırakır ve DaVinci Resolve’de GTX 1650’den biraz daha kötüdür.

Kuzey ve AB’deki oyuncuların, Arc ayrık GPU’lar Çin dışındaki bölgelerde piyasaya sürüldüğünde performansta bir iyileşme görmeleri bile mümkündür. Intel’in çeşitli oyunlar için sürücü yığınlarını ne kadar hızlı optimize edebildiğine ve Arc GPU’larını nasıl fiyatlandırdıklarına bağlı olarak (131 USD, A380 için çalmak olur, ancak piyasaya çıktığında 150 USD’ye yakın bir MSRP göreceğimizden şüpheleniyorum) ABD) – 249$’lık bir MSRP GPU olan NVIDIA RTX 3050’nin hemen arkasında olacak donanıma sahip olduğu düşünüldüğünde 150 USD bile potansiyel bir kazanç olabilir. Intel XeSS, pastanın tepesindeki kiraz olacak.genel-17