Instagram yıllardır daha genç ve daha yaşlı kullanıcıları yönetmenin ve onlarla etkileşim kurmanın daha iyi yollarını arıyor – yalnızca düzenlemelere daha uyumlu olmak için değil, aynı zamanda yaşa uygun ve alakalı içerik ve reklamları onlara daha iyi hedeflemek için. En son hamlede, Meta’nın sahip olduğu platform, insanların 18 yaşında ve daha büyük olduklarını söylediğinde doğrulamak için tasarlanmış yeni bir dizi özelliği test ediyor – video özçekimleri, yetişkin arkadaşlardan kupon ve bir kimlik sağlama.

Test, yaşlarını 18’den 18’e ve üstüne değiştirmeye çalışırlarsa potansiyel olarak bu seçenekleri görecek olan ABD’li kullanıcıları kapsar.

Bu yeni doğrulama sistemi için iki temel kullanım durumu vardır: yanlışlıkla genç olarak kaydolan ve doğru yaşlarını girmeye çalışan yetişkinler; ve platformun yaşa uygun kısıtlamalarını aşmaya çalışan gençler. Instagram, gençlerin hesaplarını varsayılan olarak özel moda getirmek de dahil olmak üzere bu kısıtlamalarda periyodik değişiklikler yaptı.

Özellikle, bu, doğum tarihinizi girmeniz gereken kayıt işlemindeki kontrolü değiştirmez. Şirketin kurallarına göre, hizmete kaydolmak için en az 13 yaşında olmanız gerekir.

ABD’de, yaşınızı 18’den 18’e ve üstüne değiştirirken, yukarıda belirtilen seçeneklerden birini seçmeniz istenecektir. Doğrulama için pasaport veya ehliyet gibi bir kimlik kartı sağlayabilirsiniz. Şirket, kimliğinizi silmeden önce sunucularında 30 gün boyunca saklayacaktır.

Resim Kredisi: Instagram

Listelenen geçerli bir kimliğiniz yoksa Instagram’ın kabul edilebilir kimlik listesi, yaş doğrulaması için video selfie yöntemini seçebilirsiniz. Instagram, Londra merkezli dijital kimlik girişimiyle ortaklık kurdu Yoti doğrulamanın bu kısmı için. Bir kullanıcı video özçekimini yüklediğinde, Meta bunu kullanarak yaşını doğrulayan Yoti ile paylaşır. özel olarak eğitilmiş yapay zekası. Doğrulama işlemi bittiğinde her iki şirket de verileri siler.

Resim Kredisi: Instagram

onun içinde Beyaz kağıt Yoti, teknoloji hakkında AI’nın sadece yaşınızı tahmin edebileceğini, ancak sizi tanımlayamadığını iddia ediyor. Firma, modelini, verilerinin araştırma için kullanılmasına izin veren dünya çapındaki kullanıcıların görüntülerinden eğittiğini söyledi.

Yaşınızı doğrulamanın üçüncü yolu, Sosyal Kupon olarak adlandırılır. Bu yöntem, yaşınız için kefil olması gereken 18 yaş ve üstü üç arkadaşınızı içerir ve o anda başka kimseye kefil olamazlar. Şirket, kuponun üzerinde aile üyesi olmayan rastgele altı kişilik bir liste aldığını söyledi.

Bu işlem için seçtiğiniz kişiler bir onay isteği alacaklar ve bu talebi üç gün içinde ele almaları gerekecek. Sizin için kefil olan kişiler, 13 yaş altı, 13-17 yaş, 18-20 yaş, 21 yaş ve üstü gibi yaş aralığınızı belirtmek için seçenekler alacak veya emin değilim. Yaş doğrulamanızın onaylanması için üçünün de aynı seçeneği seçmesi gerekir.

Resim Kredisi: Instagram

Meta, yaş doğrulaması için verdiğiniz tüm bilgilerin özel olduğunu ve kimsenin görmeyeceğini söyledi. Şirket ayrıca, gençlerin tüm uygulamalar ve hizmetlerde güvenli bir deneyim yaşayabilmeleri için cihazların ve uygulama mağazalarının bu kontrolleri yapması gerektiğini belirtti.

“Birinin çevrimiçi yaşını anlamak karmaşık, endüstri çapında bir zorluktur. Çevrimiçi yaş doğrulaması için net standartlar belirlemek için sektörümüzdeki diğer kişilerle ve hükümetlerle birlikte çalışmak istiyoruz. Gençler gibi birçok kişi, yaş doğrulamasını açık ve basit hale getiren kimlik biçimlerine her zaman erişemez. Bir endüstri olarak, bir kimliği olmayan birinin yaşını doğrulama ikilemine yaklaşmak için yeni yollar keşfetmemiz gerekiyor ”dedi.

Meta, sürekli olduğunu ekledi Yaşları hakkında yalan söyleyen kullanıcıları tespit etmek için yapay zeka geliştirmek. Fotoğrafları ve videoları taramasa da, bir kullanıcının gerçek yaşını belirlemek için doğum günü gönderileri gibi sinyaller arar. Yapay zeka ayrıca şirketin gençleri Facebook Dating gibi yetişkinlere yönelik deneyimlerden uzak tutmasına yardımcı oluyor. mentorluk.

Instagram ilk olarak 2019 yılında kayıt sırasında doğum tarihlerini sorarak bir yaş kontrolü başlattı. Daha sonra 2021’de herkesin doğum tarihini vermesini zorunlu hale getirdi.

Aynı yıl, 16 yaşından küçük kullanıcılar için hesapları varsayılan olarak gizli yapmak, bilinmeyen yetişkinlerden gelen DM’leri engellemek ve reklamverenlerin gençlerin ilgi alanlarına ve etkinliklerine dayalı hedefli reklamlar sunmasını durdurmak gibi gençler için kısıtlamalar başlattı. Instagram’ın rakibi TikTok da geçen yıl 18 yaş altı kullanıcılar için benzer sınırlamalar getirmişti.

Geçen yıl Wall Street Journal, Instagram’ın platformunun genç kullanıcıların ruh sağlığını etkilediğini bildiğini ancak etkisini görmezden geldiğini bildirdi. Tepkiyle karşılaştıktan sonra firma, özel bir çocuk uygulaması geliştirme planlarını rafa kaldırmak ve daha güçlü ebeveyn denetimlerini kullanıma sunmak gibi birçok adım attı. Instagram’ın yeni yaş doğrulama yöntemleri, gençleri zararlı içeriklerden korumaya yönelik bir başka girişim.

genel-24