İsveçli mobilya markası IKEA, mevcut mobilyalarınızı kataloğundan yeni bir şeyle değiştirebilmeniz için ABD’de AI ve AR kullanan tamamen yeni bir iPhone uygulamasına sahiptir.

Artırılmış gerçeklik kullanarak mobilya önizlemesi yapmak marka için yeni bir şey değil, IKEA Kreativ, alana yeni eşyalar yerleştirmek yerine eski mobilyalarınızı resimden silmenize olanak tanıyor. Dahası, aynı anda birkaç öğeyi ayarlayabilir ve eksiksiz bir makyajla evinizin nasıl görüneceğini görmenizi sağlayabilirsiniz.

Efekt, Google Pixel 6’nın sihirli silgi aracını andırıyor.

Apple’ın iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve iPad Pro 11 (2021) modellerinde bulunan LiDAR tarayıcılarını kullanan IKEA uygulaması, odanızın doğru bir dijital kopyasını oluşturmak için odanızı tarayabilir. IKEA Kreativ, LiDAR özelliği olmayan cihazlarla da kullanılabilir, ancak önce odanızın birkaç fotoğrafını çekmeniz gerekecektir (ve bu o kadar doğru olmayabilir).

Fotoğraflarınız çekildikten sonra uygulama, mobilyalarınızı uygun gördüğünüz şekilde yerleştirip silebileceğiniz geniş açılı bir görünüm oluşturmak için bunları işleyecek – tıpkı kendi evinizde Sims oynamak gibi.

LiDAR’ınız varsa, uygulama size kanepenin alanınıza sığıp sığmayacağı konusunda oldukça iyi bir fikir verebilir (oda fotoğrafları kullanıyorsanız daha az). Yine de, her şeyin tam olarak sığıp sığmayacağını tekrar kontrol etmek için eski ölçüm bandını çıkarmaya değer.

Her iki durumda da uygulama, öğelerin mevcut tarzınıza uygun olup olmadığını size bildirmekte iyidir. Ayrıca, ürünü IKEA’dan satın almasanız bile, daha ucuz bir yerden benzer bir mobilya parçasının eviniz için uygun olup olmadığını bileceksiniz.

IKEA Kreativ şu anda ABD’ye özeldir, ancak IKEA gelecekte diğer bölgelerde de piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu uygulama, teknoloji tabanlı tekliflerini istikrarlı bir şekilde genişlettiği için IKEA’nın en son sürümüdür. Şaşırtıcı derecede iyi mobilya/hoparlör melezleri var – Resim Çerçevesi ve Lamba hoparlörleri gibi – ve yakın zamanda tanıtılan akıllı ev merkezi (Madde uyumlu olacak).

Son zamanlarda IKEA, Meta veri tabanı standartlarını teşvik etmek isteyen Meta dahil yeni bir şirketler topluluğuna bile katıldı. Bunu yapmak, ilk geliştiricilerin daha iyi işbirliği yapmasına yardımcı olacak ve IKEA’nın mobilyalarının bir gün sanal evlerimizi doldurmasını istediğine dair bir ipucu olabilir.genel-6