Rusya Federasyonu Dijital Gelişim, İletişim ve Kitle İletişim Bakanlığı, şu anda kamu hizmetleri portalında Ukrayna’dan güçlü bir DDoS saldırısının devam ettiğini doğruladı.

Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı, Ukrayna tarafından başlatılan kamu hizmetlerine yönelik üst düzey DDoS saldırılarını düzeltiyor. Ukrayna Telgraf kanalları sabah 9:30 civarında (Moskova saati ile), Rus kamu hizmetleri portalına ve tüm e-devlet altyapısına yönelik saldırı çağrılarını yaymaya başladı. Ukrayna tarafı, Rusya’da sosyal açıdan önemli hizmetlerin sağlanmasını felç etmek için öncelikli hedefini ilan etti ve saldırılar için 50’den fazla IP adresi yayınladı.


Rusya Dijital Kalkınma BakanlığıPortal, yükte neredeyse 10 kat artış kaydeder. Yoğun zamanlarda saniyede 340 bine kadar istek vardı. Bakanlık, DDoS saldırısının Rusya e-devlet altyapısının mobil uygulama, ödeme sistemi ve yaşam destek sistemlerini de etkilediğini bildirdi.

Güvenlik ve altyapı yönetim sistemleri normal şekilde çalışmakta, kullanıcı verileri güvenli bir şekilde korunmakta ve e-devlet altyapısına herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Rostelecom’un tüm teknik uzmanlık alt bölümleri seferber edildi.


Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığıgenel-22