Microsoft GitHub’ın Copilot programlama hizmeti mevcut 21 Haziran’dan bu yana tüm geliştiriciler için. Hizmet, kullanıcı başına aylık 10 ABD Doları veya kullanıcı başına yıllık 100 ABD Doları tutarındadır. Microsoft, GitHub Copilot’u ilk olarak geçen yıl başlattı.

GitHub Copilot, bir çift programlama asistanı gibi davranan yapay zeka ile geliştiricilere doğrudan editörlerinde kod önerir. Öneriler, bir projenin bağlam ve stil kurallarını eşleştirmek ve geliştiricilerin neyi kabul edeceklerini, reddedeceklerini veya değiştireceklerini bilmelerini sağlamak içindir.

GitHub Copilot, bir Visual Studio Code uzantısı ve arka uç hizmetidir. Çeşitli çerçeveler ve dillerle çalışır. Microsoft yöneticileri, daha önce gösterilen teknik önizlemenin özellikle Python, JavaScript, TypeScript, Ruby ve Go ile ancak diğer birçok dilde iyi çalıştığını söyledi.

Microsoft ve OpenAI, OpenAI’nin Codex’ini temel alan GitHub Copilot’u oluşturmak için işbirliği yaptı. Codex, GitHub’daki halka açık havuzlardaki kodlar da dahil olmak üzere milyarlarca halka açık kaynak kodu satırı ve doğal dil üzerinde eğitilmiş bir modeldir; bu, hem programlamayı hem de insan dillerini anlayabileceği anlamına gelir.

İki ücretli teklife ek olarak, Microsoft bir GitHub Copilot’un 60 günlük ücretsiz deneme sürümü. Şirket ayrıca GitHub Copilot’u da yapıyor. doğrulanmış öğrenciler için ücretsiz ve popüler açık kaynak proje yöneticileri. Microsoft, bu yıl içinde işletmelere GitHub Copilot’u sunmaya başlamak istiyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15