Şimdi Al, Sonra Öde (BNPL) ürünleri kullanıcılar arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi ve hem yeni şirketler hem de Apple gibi teknoloji devleri dikkat çekti. Ancak BNPL şirketleri, finansal olarak daha az güvenceye sahip kişileri, ilişkili riskleri tam olarak açıklamadan borç almaya teşvik ettikleri için de bazı tartışmalara yol açtı.

kaşheeshİki yaşından küçük bir fintech girişimi, kurucularının BNPL’ye benzer bir esneklik sunarak ancak kredi almadan tüketicilere fayda sağlayabileceğini söylediği bir ürünle bugün gizlice ortaya çıktı. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Sam Miller, TechCrunch’a verdiği demeçte, şirketin ana ürünü, çevrimiçi alışveriş yapan müşterilerin ödemelerini birden fazla banka, kredi ve hediye kartı kombinasyonuna bir ücret veya faiz ödemeden bölmelerine olanak tanıyan bir web tarayıcı uzantısıdır.

“Bir kredi çekme işlemine girmek ve tam olarak anlamadığınız bir krediyi garanti altına almak ve ardından aynı ürünü satın almak ve altı ila 12 ay boyunca borç almak yerine, işlemi gerçekten kolaylaştırmak için mevcut kredinizi ve mevcut borcunuzu kullanıyorsunuz, dedi Miller.

Platformun kendisi Ocak ayında özel beta modunda başlatıldı ve şirkete göre, kullanıcı işlemleri ve satın alımlarında şimdiden 10 milyon doların üzerinde aracılık yaptı. Miller, bu sayının lansmandan bu yana her ay sürekli olarak ikiye katlandığını da sözlerine ekledi.

Miller, Kasheesh’in iki ana müşteri türünü hedeflediğini söyledi. İlk grup, kartlarını fazla kullanmaktan veya kredilerini fazla kullanmaktan kaçınmak için platformu bir bütçeleme aracı olarak kullanan “maaştan maaşa” tüketicidir. İkinci kova, diye ekledi, “10 kredi kartı olan ve[s] her kart cüzdanın en üstünde olacak.” Bu müşteriler, örneğin satın alma işlemlerini arkadaşlarıyla paylaşmak için Kasheesh’i de kullanabilir. Miller, şirketin henüz bu kullanıcıların peşinden kasıtlı olarak gitmediğini, çünkü teknolojinin paylaşılan satın alımları desteklemesine rağmen, şirketin henüz çok erken aşamada olduğunu ve çok sayıda insandan gelen soruları ele almak için müşteri destek ekibinde kapasite oluşturmadığını söyledi. tek bir işlem.

Kasheesh, halka açık lansmanına ek olarak, kurumsal ve ünlü melek yatırımcılardan 5.5 milyon dolarlık tohum fonu topladığını da duyurdu. VC firmaları Tribe Capital, Anthemis ve Courtside Ventures, tura NFL oyuncusu Odell Beckham Jr, yatırımcı Sahil Bloom ve aktör Robin Wright ile birlikte katıldı.

Şirket, Kasheesh’in her satın alma işlemini tamamlamak için kullanıcılar adına tek kullanımlık bir kart çıkarmasına yardımcı olan MasterCard’ın değişim ücretlerinden para kazandığı için ürününü kullanıcılara ücretsiz olarak sunabiliyor. Miller, bu tek kullanımlık kartın müşterinin istediği fon kaynaklarından çekildiğini ve müşterinin satın alma işlemini yaparken her bir kaynaktan ne kadar para kullanılacağını seçmesine izin verdiğini açıkladı. MasterCard için, değer önerisinin BNPL’den daha mantıklı olduğunu ekledi, çünkü Kasheesh’in müşteri başına ortalama sipariş değeri, çok daha küçük olma eğiliminde olan ortalama BNPL satın alımına kıyasla “1.800 doların oldukça üzerinde”.

Sam Miller, Kasheesh'in kurucu ortağı ve CEO'su

Sam Miller, Kasheesh’in kurucu ortağı ve CEO’su Resim Kredisi: kaşheesh

Miller, sonunda, Kasheesh teknolojisini, kullanıcıların her seferinde yeni bir tek kullanımlık kart oluşturmak yerine aynı kartı birden fazla işlemde kullanabilmeleri için geliştirmeyi planladığını söyledi. Miller ayrıca, şu anda 12 kişiden oluşan Kasheesh ekibini, ürün ve müşteri başarısı rolleri için yoğun bir şekilde işe alarak büyütmeyi planlıyor.

Şirket ayrıca güvenlik ve müşteri bilgilerini gizli tutmaya odaklandığını söylüyor. TechCrunch’a, kurucu ortak ve CTO Kevin Kim, Kasheesh’in işlemleri işlemek için Stripe ve Plaid ile ortak olduğunu, bu nedenle şirketin kendi sunucularında herhangi bir kredi kartı bilgisi saklamadığını söyledi.

“İşlemlerin anonim bileşenine büyük inancımız var. Bakkal kuyruğunda her zaman bir kişinin bakkaldan çıkış yaptığında çek yazmak zorunda olduğu bir güne benzetiyorum ve bununla birlikte gelen damgalama. Bu nedenle, yapmıyoruz, kiraz seçmiyoruz. Herkes tamamen aynı görülüyor – hangi coğrafi konum, demografik bilgi, hangi kartları bağladığınız önemli değil, bunların hiçbiri bizim için önemli değil,” diye ekledi CEO Miller.

Kasheesh, BNPL ile aynı tüketicilere hizmet verirken, Miller, ürününün öne çıkacak kadar farklı olduğundan emin.

Miller, “Tüm fintech dünyasını dev bir rekabet olarak görüyoruz” dedi. “Bence kasada alternatif finansman, içine düştüğümüz kategoridir ve buna kredi ve borç gibi geleneksel ödeme biçimlerini içeren BNPL dahildir, kripto içerir, ancak. Yaptığımız şeyi tam olarak kimin yaptığı anlamında herhangi bir doğrudan rekabetimiz olmadığını düşünüyorum… Ama tüketicilerin biraz daha fazla güç ve şeffaflık aradığı büyük bir dalga olacağını düşünüyorum. satın alma noktası.”genel-24