Son Fantezi 16 nihayet yolda. İlk teaser fragmanından iki yıl sonra geliştirici Square Enix, hayranlara uzun soluklu RPG serisinin bir sonraki girişinin neler sunabileceğine dair değerli bir bakış sunan yepyeni bir fragman yayınladı.

Son Fantezi 15, 2016’da piyasaya sürülen, kötü şöhretli uzun ve zorlu bir gelişmeye sahipti, başlangıçta Son Fantezi 13 seri, ertelenene ve on yılın daha iyi yarısı için yeniden donatılana kadar. O zamandan beri, geliştirici Square Enix’ten sayısız spinoff, yeniden yapım ve orijinal oyun gördük, ancak yeni bir ana seri Final Fantasy oyunu görmedik.

Son birkaç yılda pek çok önemli başlıkta gecikmeler yaşanmış olsa da, umarız ki FFXVI yolunda kalır ve gelecek yıl başlar. Yeni macera hakkında hala birçok gizem var, ancak şu ana kadar bildiğimiz her şey burada.

daha fazla okuma

yayın tarihi

Sony’nin 2022 State of Play’inde yeni bir fragmanın yayınlanmasıyla (daha fazlası aşağıdadır), Square Enix, 2023 yazı için bir yayın penceresi verdi. Son Fantezi 16.

2022’nin sonuna yaklaştıkça daha kesin bir çıkış tarihi bekliyoruz.

Platformlar

Final Fantasy 16'da Titan.

İki şirket arasındaki uzun tarih ve oyunun bir PlayStation 5 vitrini sırasında ortaya çıktığı gerçeği göz önüne alındığında mantıklı geliyor. Son Fantezi 16 ps5’e özel zamanlı bir konsol olacak. Diğer birçok erken PS5 oyununun aksine, bu oyunun PS4 versiyonu olmayacak gibi görünüyor.

PC ve Xbox Series X söz konusu olduğunda, bu münhasırlık anlaşmasının ne kadar süreceği konusunda hala karanlıktayız. Muhtemelen Sony, gördüğümüz gibi bir yıl boyunca konsol münhasırlığına sahip olacak Final Fantasy 7 Yeniden Yapım, bu noktada başlığın Microsoft’un makinesine çarptığını görebiliriz. Sony, birinci ve üçüncü taraflara özel oyunlarıyla PC’yi daha fazla desteklemeye yöneldiğinden, PC’nin oyunu daha erken, hatta belki de aynı anda alması muhtemeldir.

tanıtım videosu

Adı verilen tanıtım fragmanı uyanış, dört dakikalık çalışma süresinde ayrıntılarla dolu. Hikayeye, ara sahnelere ve hatta gerçek oyundan kesitler gibi görünen şeylere bir bakış atıyoruz. Tek fragman ve oyunun resmi web sitesi arasında çok sayıda hikaye bilgisi mevcut.

Biz biliyoruz ki Son Fantezi 16 dünyalara modern ve hatta fütüristik öğeler taşıyan son oyunların aksine serinin geleneksel fantezi köklerine geri dönecek. Oyun, altı krallığa bölünmüş olan Valistea’da gerçekleşecek: Grand Duchy of Rosaria, Holy Empire of Sanbreque, Kingdom of Waloed, Dhamekian Republic, Iron Kingdom ve Crystalline Dominion. Her krallığa, Ana Kristali ve ayrıca Dominant denilen Eikons’u çağırma gücüne sahip tek bir kişi sayesinde sihir verilir.

Bu Anakristaller dünyaya güç sağlar; ancak, The Blight adlı bir şey Valistea’ya yayılmaya başladı. Bu unsurların tümü oyunun ana planını oluşturacak olsa da, şu ana kadar hikaye hakkında sahip olduğumuz tüm ayrıntılar bunlar. Oyunun sloganı, “Kristallerin mirası, tarihimizi yeterince uzun süre şekillendirdi”, belki de bir kötünün dünyanın Anakristallerini yok etme hedefine işaret ediyor.

Karakterler açısından, yeni kahramanımız Clive Rosfield’a iyi bir bakış attık. O, Rosaria Büyük Dükalığı Arşidükünün oğludur ve o krallığın Dominantı olması beklenen kişidir. Bunun yerine, Dominant olan ama yine de Eikon’un gücünün bir kısmını kullanabilen küçük kardeşi Joshua’nın yeminli koruyucusu. Joshua’nın Eikon’u, ateşe dayalı büyü kullanmasına izin veren ateş elementi Phoenix’tir. Jill Warrick, kısaca gördüğümüz başka bir karakter ve Clive ve Joshua’nın evlat edindiği bir kız kardeş, ancak hikayedeki rolü hakkında henüz pek bir şey bilinmiyor.

Belki de bitiş dizisinden bir ipucu alarak Son Fantezi 15, ayrıca, fragmanda Clive’ın hem daha genç hem de çok daha eski bir versiyonunu gördüğümüz için oyunun planında bir zaman dilimi değişikliği var gibi görünüyor. Belki oyun iki zaman periyodu arasında gidip gelecek ya da sadece bir noktada zaman atlaması yapacak. Oyunun Clive’ın hayatındaki üç noktaya odaklanacağını öğreniyoruz: gençlik yılları, 20’leri ve 30’ları.

İkinci fragman, “Zorbalık ve kargaşa tarafından yönetilen bir dünyada, kaderlerinin kontrolünü geri almak için savaşacak olanlar var” alıntısıyla başlayarak bildiğimiz veya şüphelendiğimiz şeylere daha fazla dalıyor. Daha sonra bir ses, içlerinde yaşayan çağrılarının gücü tarafından görünüşte aşındırılan Baskın’ın ne olduğu hakkında sorular sorar.

Oynanış

Final Fantasy 16'da gün batımında bir manzara.

Oynanış açısından, Son Fantezi 16 ile başlayan aksiyon RPG türünü zorlamaya devam etmek istiyor Son Fantezi 15 ve Final Fantasy 7 Yeniden Yapım† Clive’in anında çeşitli büyüler yaptığını ve ardından bir tür ışınlanma yeteneği ile doğrudan kılıç savaşına girdiğini görüyoruz. Verilen tüm görüntülerin HUD veya UI’si yoktu, bu nedenle bir tür sıra veya zamana dayalı mekanik olması mümkündür, ancak krediler Ryota Suzuki’yi savaş direktörü olarak listeliyor. En iyi dövüş tasarımcısı olarak bilinir. şeytan ağlayabilir 5 ve Ejderhanın DogmasıBu, bunun daha aksiyon odaklı bir oyun olacağı teorisine biraz güvenilirlik kazandırıyor.

Yeni fragman gerçekten tahmin ettiğimizden daha fazla aksiyon odaklı görünen oyuna daha fazla odaklanıyor. Yoshida’nın kendisi, oyunu kesinlikle böyle görünen “yüksek oktanlı savaşlar” olarak tanımlıyor. Seviye numarası, HP çubuğu ve MP çubuklarına benzeyen bir HUD dışında, aksiyon neredeyse daha çok düz bir karakter aksiyon oyunu gibi görünüyor. Clive, beceri ve yetenekleri anında başlatabilir, kombo yapabilir ve gerçekleştirebilir, bu da gösterişli, sinematik bitiricilere yol açar.

Oyun sırasında sadece Clive olarak oynayacak ve herhangi bir parti üyesi yapay zeka tarafından kontrol edilecek. Görünüşe göre partinin işleyişine benzer olacaklar. Son Fantezi 15 seyahat ve savaş sırasında parti şakası açısından. O oyunun aksine, en azından şu ana kadar onlara herhangi bir yön verebilecek gibi görünmüyorsunuz. Clive olarak oynamayacağınız tek zaman, normal oyundan çok daha farklı bir şekilde oynayacak olan Eikon’un kontrolünü ele aldığınız zamandır.

Şunu da belirtmekte fayda var Son Fantezi 16 açık dünya şampiyonluğu olmayacak, çünkü Yoshida bir röportajda IGN’ye şunları söyledi:, ancak bunun yerine, belki de daha çok hub alanları tarzında farklı bölgelere sahip olacak. Görünüşe göre bu, oyuna daha büyük bir ölçek ve ilerleme hissi vermek için seçildi, çünkü bizi bu yeni dünyanın her yerine götüren bir hikaye olacak.

Ekranın sağ tarafı, sürekli olarak, ne çektiğinizi listelemek için Deadly Chain ve Deadly Takedown gibi durumları ve hareketleri listeliyor.

Patron karşılaşmaları gibi görünen şeyler sırasında, ekran, düşmanın sağlık çubuğunun, karakterleri üzerinde yüzmek yerine, Clive’ınki gibi ekranda statik bir konumda tutulduğu neredeyse dövüş oyunu tarzı bir ekrana geçer. Bu, özellikle Phoenix’in Eikon of Fire ile savaştığını ve Ifrit’in Titan ile karşı karşıya geldiğini gördüğümüzde olduğu gibi, devasa Eikon savaşları sırasında dikkat çekicidir. Bunlar özellikle sinematik görünüyor, bu yüzden gerçekte nasıl oynayacaklarından emin değiliz.

çok oyunculu

Final Fantasy 16'nın ilk fragmanında dev bir ateşli canavar saldırıyor.

Normalde, bu soruya kesin bir “hayır” ile cevap vermesi kolay bir soru olurdu, ancak bir seri olarak Final Fantasy, bir zamanlar olduğu gibi tamamen aynı özel tek oyunculu JRPG değil. Son Fantezi 15 tamamen tek oyunculu bir deneyim olarak piyasaya sürüldü, ancak daha sonra dört oyuncuya kadar çevrimiçi kooperatif oyununu tanıtan Comrades DLC’yi aldı. Çok oyunculu bir mod olsaydı 16benzer şekilde çalışmasını ve ana hikaye kampanyasına hiç entegre edilmemesini beklerdik.

Artı, Yoshida’nın üzerinde çalıştığı deneyimle FF14güçlü bir çok oyunculu teklif sunmaya yeni bir odaklanma olabilir.

Ön sipariş

Final Fantasy 16'da iki ordu bir ova savaş alanında çatışıyor.

Kesin bir çıkış tarihi belirlenene kadar, ön sipariş durumunun nasıl görüneceğine dair hiçbir bilgi yok. Son Fantezi 16† olduğunu güvenle tahmin edebiliriz. niyet ön siparişler olacak ve muhtemelen birden fazla sürüm olacak, ancak bunun ötesinde değil. Gelecekteki DLC’ye ilişkin tahminlerimiz doğruysa, standart bir sürüm, belki bir çelik kitap, film müziği, sanat kitabı veya başka bir kombinasyonla ve ayrıca varsayımsal bir sezon geçişi içeren bir sürüm bekleyebiliriz.

Ön siparişlerin ne zaman ve nasıl işleneceği hakkında daha fazla bilgi alır almaz sizi bilgilendireceğiz.


genel-19