Taşımacılık sektörünü EV’lere taşımak söz konusu olduğunda, ticari filolar muhtemelen en düşük seviyedeki meyvelerden bazılarıdır. Çoğu zaman, tutarlı rotaları vardır, saatlerce ayrılmış park yerleri vardır ve sürüş ve bakımı çok daha az maliyetlidir.

Ancak birçok ticari operatör için EV’ler hala bir joker karakter. Gagan Dhillon ve Andrew Blejde, bilinmeyenleri en aza indirmek ve ticari filolarda EV’lerin benimsenmesini hızlandırmak için Synop’u kurdu. TechCrunch’a özel olarak şirket bugün, Obvious Ventures liderliğindeki ve Wireframe Ventures, Congruent ve Better Ventures’ın katıldığı 10 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu duyurdu.

Obvious Ventures’ın genel müdürü Andrew Beebe, “Ulaşımın elektrifikasyonu, özellikle büyük filolar işleten şirketler için büyük bir girişimdir” dedi. “Synop, bu geçişi sorunsuz bir şekilde yapmak ve yönetmek isteyen şirketler için en büyük, gizli altyapı engellerini ele alıyor.”

Dhillon ve Blejde, filo operatörlerinin EV’lere geçmeden önce yanıtlanması gereken birçok sorusu olduğunu buldu. “Bu aracın, bu varlığın ömrünü nasıl uzatırsınız? Peki, o varlığın günlük işleyişini nasıl işler hale getiriyorsunuz? Nerede olması gerekiyor? Ne zaman şarj etmesi gerekiyor? Arka uç için ve arka uçta ne kadar süre şarj olması gerekiyor?” dedi Dhillon. “Bütün bunlar Synop platformu aracılığıyla yönetiliyor.”

Şirketin ilk müşterilerinden biri yayla, Beverly, Massachusetts merkezli bir elektrikli okul otobüsü filosu sağlayıcısı, 2021’in başlarında 253 milyon dolarlık A Serisi tur topladı. Şirket, şarj altyapısı, elektrik işletmesi ve bakımı içeren bir abonelik modeli aracılığıyla otobüs filoları sunuyor. Synop, şarj ve yönlendirmeyi optimize etmek için Highland ile birlikte çalışıyor.

Ancak Synop’un platformunda sadece okul otobüsleri olmayacak. Dhillon ve Blejde, yazılımlarını neredeyse her tür araç ve üreticiyle çalışacak şekilde tasarlıyor. “Araç sınıfından bağımsız bir şey inşa etmek istiyoruz, bu yüzden 2. Sınıftan 8. Sınıfa ticari araç tarafında,” dedi Dhillon. “Ayrıca vakadan bağımsız kullanan bir şey inşa etmek istiyoruz. Drajage kullanım durumları için Synop’a elektrikli bir yarı araba getirebilirsiniz – insanların elektrikli çöp kamyonları getirmesini sağlıyoruz, bu gerçekten şaşırtıcı.”

Şirket ayrıca araçtan şebekeye veya V2G bağlantılarını yönetmek için bir özellik üzerinde çalışıyor. EV’ler uzun zamandır şebeke yöneticileri için erişim için çok para ödeyebilecekleri potansiyel bir varlık olarak görülüyor. Şebekeye takılan EV pilleri, ekipman arızası veya elektrik hatlarının kesilmesi durumlarında elektrik akışının dengelenmesine yardımcı olabilir ve şebeke yöneticilerine daha dayanıklı düzeltmelerle yanıt vermeleri için zaman tanır. Ayrıca talepteki zirveleri dengelemeye yardımcı olabilirler. Tüm bunlar, filo operatörlerine varlıklarını kullanılmadıklarında para kazanma fırsatı verir.

Ancak bir EV’ye sahip olan hiç kimse – özellikle filo yöneticileri – en çok ihtiyaç duydukları anda araçlarının pilinin bittiğini görmek için uyanmak istemez. “Yazılımımız, bir filo operatörü olarak ne zaman baskı yapmanız gerektiğini optimize etmenize yardımcı olacak. [electricity] geri [to the grid] çünkü pilinizi sabah 4’te boşaltmak ve daha sonra sabah 7’de koşmanız gereken bir rota için herhangi bir şarj durumuna sahip olmak istemezsiniz,” dedi Dhillon.

Blejde, Synop’un farklı filolarda EV kullanımını optimize etmeye yardımcı olmak için veri topladığını ve analiz ettiğini söyledi. Ancak, talep etmeleri durumunda müşterinin verilerini de ayrı tutacaktır.

Synop ayrıca filo yöneticilerinin elektrifikasyon için hangi rotaların uygun olduğuna karar vermelerine yardımcı olabilir. Blejde, “Bana 100 rotanızı verin ve sonra onları elektriklendirmek için yol haritasını bulalım” dedi. “Verileri alıyoruz, rotaya bakıyoruz, ne kadar elektriklenebilir olduğuna dair bir güven aralığı verebilir ve ardından bu cevabı müşterilere verebiliriz. [to] araçlarını gemiye alın ve onları operasyonel hale getirmelerine yardımcı olun.”

Dhillon’a göre amaç, ticari filoların elektriklendirilmesine ve yönetilmesine yardımcı olmak, böylece operatörler elektrifikasyonun sunabileceği tüm potansiyel maliyet tasarruflarını gerçekleştirebiliyor.

“Günümüzdeki rekabetin çoğu, sadece ürünleriyle girmek istedikleri ve birlikte çalışabilirlik desteğine sahip olmadıkları çok dikey bir yaklaşım oluşturuyor” dedi. “Sonuç olarak, bu alandaki en büyük fırsatın birisinin ticari elektrikli araçlar ve şarj cihazları için bu nötr yazılım katmanını yaratması olduğunu düşünüyoruz.”

Dhillon, “Daha iyi bir terim olmadığı için, bildiğiniz gibi kendimizi konumlandırmaya çalışıyoruz, bu endüstrinin sıhhi tesisatı” dedi.genel-24