Europol Salı günü kimlik avı, dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetleriyle uğraşan organize bir suç grubunun dağıtıldığını duyurdu.

Belçika ve Hollanda’dan kolluk kuvvetlerinin katıldığı sınır ötesi operasyon, Hollanda ülkesinde dokuz kişinin tutuklandığını gördü.

Şüpheliler, Amsterdam, Almere, Rotterdam ve Spijkenisse’den 25 ila 36 yaşları arasındaki erkekler ve Deventer’den 25 yaşındaki bir kadın. Beyan Ulusal Polis Gücü’nden.

Yetkililer, ayrıca 24 ev aramasının bir parçası olarak ateşli silahlar, mühimmat, mücevher, tasarımcı kıyafetleri, pahalı saatler, elektronik cihazlar, on binlerce avro nakit ve kripto para birimine de el konuldu.

Ajans, “Suç örgütü mağdurlarla e-posta, kısa mesaj ve mobil mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla temasa geçti” dedi. kayıt edilmiş. “Bu mesajlar çete üyeleri tarafından gönderildi ve sahte bir bankacılık web sitesine yönlendiren bir kimlik avı bağlantısı içeriyordu.”

Bağlantıya kimin tıkladığından şüphelenmeyen kişiler, kandırılarak kimlik bilgilerini girmeleri sağlandı ve daha sonra sendika tarafından çalıntı ve kurbanın hesaplarından para katırlarının yardımıyla birkaç milyon avroyu sahtekarlıkla nakde çevirmek için çalındı.

Ayrıca, grubun bazı üyelerinin uyuşturucu ve olası ateşli silah kaçakçılığıyla bağlantıları olduğu söyleniyor.

Baskın, Europol’ün Avustralya, Belçika, Finlandiya, Macaristan, İrlanda, Romanya, İspanya, İsveç, İsviçre, Hollanda ve ABD ile işbirliği içinde FluBot Android kötü amaçlı yazılımıyla ilişkili altyapıyı kaldırmasından bir aydan kısa bir süre sonra geldi.siber-2