MediaTek, Qualcomm’un en iyi yonga setlerine bir alternatif olan yüksek performanslı, yüksek kaliteli silikon sunma rallisine devam ediyor. Bugün şirket ilan edildi Dimensity 9000+ SoC – 9000’in kendi hız aşırtmalı ve geliştirilmiş versiyonu, Qualcomm’un Snapdragon 8+ Gen 1’ine meydan okumayı amaçlıyordu.

Yeni yonga seti, 4nm üretim süreci (8+ Nesil 1 ile aynı özellikler) kullanılarak Arm’ın v9 CPU mimarisi üzerine inşa edilmiştir. Çekirdek yapılandırması da tamamen aynı – 1-3-4 (3.2GHz’e kadar saat hızına sahip bir ultra-Cortex-X2 çekirdeği, üç Cortex-A710 çekirdeği ve dört verimli Cortex-A510 çekirdeği).

9000+ ile plus olmayan kardeşi arasındaki temel fark, hız aşırtmalı (150MHz) Cortex-X2 yüksek performanslı çekirdeğidir. Karşılaştırıldığında, 8+ Nesil 1, performans çekirdeği için aynı hızı kullanır ( kıyaslamalarımıza göz atın), en büyük fark GPU işlemcidir.

Dimensity 9000+, Arm Mali-G710 MC10 grafik işlemcisiyle birlikte gelirken, 8+ Gen 1, Adreno mimarisine dayanıyor. MediaTek, artı olmayan sürüme kıyasla CPU performansında %5’ten fazla artış ve GPU performansında %10’dan fazla iyileşme vaat ediyor ve bu da normal 8. Nesil 1 ile artı arasındaki atlama ile aynı seviyede.

“İlk amiral gemisi 5G yonga setimizin başarısı üzerine inşa edilen Dimensity 9000+, cihaz üreticilerinin her zaman en gelişmiş yüksek performans özelliklerine ve en yeni mobil teknolojilere erişmesini sağlayarak en üst seviye akıllı telefonlarının öne çıkmasını mümkün kılıyor. ” dedi. MediaTek’in Kablosuz İletişim İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yenchi Lee. Dimensity 9000+, birinci sınıf yapay zeka, oyun, multimedya, görüntüleme ve bağlantı özellikleri paketiyle daha hızlı oyun oynama, kesintisiz akış ve her yönden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.”

İşte MediaTek Dimensity 9000+ ve Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 arasında hızlı bir karşılaştırma

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Kesinlikle bir klon gibi görünüyor ve aynı fabrikada aynı mimari ve üretim süreci kullanılarak yapılmış olması da bu düşünceye katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, daha derin bir düzeyde, MediaTek’in ARM lisanslı çerçevenin dışında farklı çözümler kullandığını görmek çok açık.

Yine de ana rakibine karşı nasıl performans gösterdiğini görmek için kendimiz test etmeliyiz. Sonunda, donanım cephesinde daha fazla seçenek her zaman biz tüketiciler için daha iyidir. Ayrıca (en azından bazılarımız) yaklaşan Exynos 2200 yenilemesi karşısında Samsung’un cevabını bekliyoruz.telefon-1