Çin, çevrimiçi etkileyicilerin takipçilerine nasıl bilgi aktardığını düzenlemek için bir adım daha attı.

Hükümet, yıllar boyunca dijital içeriği denetlemek için çok çaba sarf etti. Canlı akış ve hızlı video paylaşımı gibi daha gerçek zamanlı medya biçimlerinin yükselişi, yasa dışı ve istenmeyen bilgileri ayıklamayı zorlaştırdı. Bu nedenle, internet ortamı geliştikçe sürekli olarak yeni kontrol önlemleri öneriliyor.

İlaç, finans, hukuk ve eğitim gibi alanlarda “profesyonel” içerik dağıtan influencerlar ve canlı yayıncılar, kendi alanlarıyla ilgili lisanslara sahip olmaları gerektiğini söyledi. hükümler İçerik sağlayıcılara izin veren Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi ve internet kültürünü denetleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Platform operatörleri, yayıncıların itibarlarını gözden geçirmekten ve ardından ilgili bilgileri resmi kayıtlara geçirmekten sorumlu olmalıdır. Kurallara göre, yapay zeka ile sentezlenen sunucular ve içerik, insan yayıncılarla aynı gereksinimlere tabidir.

Yeni politika kaçınılmaz olarak tabandan bağımsız içerik yaratıcıları için çıtayı yükseltecek, ancak özellikle görüşlerinin bireylerin sağlık ve finansal kararları üzerinde potansiyel olarak etkili olabileceği durumlarda dezenformasyonla mücadele için iyi olabilir.

Son birkaç yılda Çin’de çevrimiçi canlı yayın patlaması yaşandı ve birçoğunun bilgi tüketmesi ve kıyafet, ürün ve daha fazlası için alışveriş yapması için varsayılan yol haline geldi – mobil internet çağında TV alışverişi gibi. Aralık 2021 itibariyle, Çin’de 700 milyondan fazla insan canlı yayın kullanıcısıydı, bu da ülkenin tüm internet nüfusunun %68’ini oluşturuyordu. resmi veriler.

ByteDance’in TikTok’un Çin versiyonu olan video uygulaması Douyin ve Tencent destekli Kuaishou, ülkedeki en iyi canlı yayın platformlarından ikisi. Huya ve Douyu gibi diğer büyük oyuncular oyun içeriğinde uzmanlaşmıştır.

Canlı yayın, her türden platformun kullanıcıların ilgisini çekmesi için gerçekten ayrılmaz bir özellik haline geldi. Bir finans uygulaması, analistlerinin canlı oturumlarda varlık yönetimi ipuçlarını paylaşmasını sağlayabilir ve benzer şekilde bir sağlık uygulaması, doktorları gerçek zamanlı görüşmeler yapmaya davet edebilir.

Çin’in dijital içeriği nasıl kontrol etmek istediğine ilişkin diğer son değişiklik, bir araştırmaya göre, kullanıcı yorumlarını yayınlanmadan önce inceleyecek yeni bir mekanizma. önerilen kuralbu ifade için alan etrafında tartışmalara yol açtı.genel-24